Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej złożyli wniosek patentowy dotyczący użycia korzeniowca sosnowego w walce z rakiem jelita grubego.
Uczeni badali ponad 150 grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej i utworzyli bank ich ekstraktów, który znajduje się w Centrum Naukowo-Badawczym Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Badaniom poddane były grzyby rosnące na drewnie martwych drzew lub na żywych drzewach. Wśród nich znalazł się także korzeniowiec sosnowy, zwany białą zgnilizną drewna, niszczący lasy sosnowe. Grzyb ten jest powszechny w klimacie europejskim. W Polsce występuje głównie w Puszczy Białowieskiej.
– Wniosek patentowy dotyczy nowego zastosowania tego grzyba, umożliwiającego hamowanie rozwoju komórek raka jelita grubego – mówi prowadząca badania prof. Halina Car, kierownik zakładu farmakologii doświadczalnej UMB.
Właściwości korzeniowca badano najpierw na wyhodowanych w laboratorium komórkach fizjologicznych oraz komórkach nowotworowych raka jelita grubego, a następnie na myszach laboratoryjnych. Jak twierdzi dr Car, jego zastosowanie daje spektakularne efekty. – Nasze badania były przeprowadzone na liniach komórkowych i to pokazało nam, że komórki nowotworowe obumierają w sposób zdecydowany w porównaniu do tych, które ekstraktu z grzybów nie otrzymały. Podkreśliła też, że niewielkie zmiany toksyczne, praktycznie nieistotne, dotyczą komórek zdrowych. Co jest niezwykle istotne w przypadku przeciwnowotworowych, które często niszczą także komórki zdrowe.
Od zgłoszenia patentu do jego uzyskania droga jest długa, dlatego naukowcy sądzą, że otrzymają go najwcześniej za pięć lat. Obecnie na świecie zarejestrowane są cztery leki na bazie związków grzybów o potencjale przeciwnowotworowym.
JK
(Źródło: PAP)