Aktualności
Badania
26 Lipca
Źródło: www.agh.edu.pl
Opublikowano: 2018-07-26

Heliostat i… wszystko jasne

Jak doświetlić naturalnym światłem ciemne biura czy mieszkania i tym samym zaoszczędzić na opłatach za prąd? Problem zacienionych pomieszczeń rozwiązuje konstrukcja naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej. Heliostat sferyczny doprowadzi światło słoneczne do ciemnych zaułków naszych domów.

W ramach swojego przewodu doktorskiego Paweł Wajss z Wydziału Energetyki i Paliw AGH opracował urządzenie, dzięki któremu biura, mieszkania czy dziedzińce będą mogły być doświetlone światłem naturalnym. Heliostat sferyczny, zwany Heliosferą, doprowadza światło słoneczne głęboko do wnętrza pomieszczeń. W środku obudowy, oprócz zwierciadła płaskiego, które jest odpowiedzialne za odbijanie światła słonecznego, znajduje się również mechanizm do ustawiania urządzenia we właściwym kierunku i tym samym stałego rozświetlania ciemnej kuchni lub korytarza. Dzięki zamknięciu wszystkich elementów konstrukcyjnych w środku kulistej obudowy, urządzanie zyskało dodatkowo na estetyce. Dzięki temu rośnie również skala zastosowania rozwiązania w przestrzeni publicznej, w której kuliste kształty są coraz częściej wykorzystywane przez architektów miejskich.

Zaproponowana przez naukowca z AGH konstrukcja rozwiązuje problem pomieszczeń źle usytuowanych, z małymi oknami czy zacienionych przez inne obiekty. Odbiornikiem światła z Heliosfery mogą być również panele fotowoltaiczne, które dzięki wsparciu urządzenia mogą zwiększyć ilość generowanej przez panele energii, a tym samym swoją wydajność.

MK

(Źródło: AGH)

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)