Aktualności
Opublikowano: 2017-04-24

Ich badania trafiły na okładkę „Journal of Medicinal Chemistry”

Zadziała profilaktycznie, przyspieszy walkę z infekcją i skróci rekonwalescencję – to właściwości leku badanego przez polskich naukowców, który pomoże leczyć infekcje kości wywołane przez drobnoustroje. Prace prowadzone przez prof. dr. hab. Marzennę Bartoszewicz, dr. Adama Junkę i mgr Monikę Oleksy w Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zwróciły uwagę za oceanem. Naukowcy z Center for Biofilms, University of Southern California zaproponowali im wspólne badania.

– Nasza część projektu dotyczyła badań laboratoryjnych in vitro – wyjaśnia dr Adam Junka. – Stworzyliśmy odpowiedni model kości, wprowadzaliśmy tam lek i sprawdzaliśmy, jaki wpływ wywiera na patogeny. Przetestowaliśmy kilkanaście wersji leku, by zweryfikować, która z nich działa najlepiej. Nasze wyniki koledzy z Center for Biofilms wykorzystali w testach na zwierzętach. Dzięki temu zamiast dwóch lat, badania zajęły im zaledwie 6 miesięcy.

Lek jest o tyle nietypowy, że działa inteligentnie. – Wstrzyknięty do organizmu pacjenta sam znajdzie kość, zwiąże się z jej głównym budulcem, czyli hydroksyapatytem i spokojnie poczeka aż będzie potrzebny. Uaktywni się dopiero w czasie infekcji, wtedy pomoże w walce z drobnoustrojami i przyspieszy powrót do zdrowia. To ważne przy planowaniu zabiegów chirurgicznych, zwłaszcza tych w obrębie jamy ustnej, gdzie narażenie kości na kontakt z drobnoustrojami jest szczególnie duże wyjaśnia dr Adam Junka.

Badania wrocławskich i amerykańskich naukowców spotkały się z dużym uznaniem za granicą. Prestiżowy „Journal of Medicinal Chemistry” uznał je za szczególnie ważne dla rozwoju nauki i uczynił tematem okładki oraz publikacją miesiąca w marcu.

Prof. Marzenna Bartoszewicz, dr Adam Junka i mgr Monika Oleksy zamierzają kontynuować współpracę z kalifornijskim Center for Biofilms. W planach jest kolejny międzynarodowy projekt, który umożliwi przeprowadzenie badań na pacjentach.

Przypominamy, że dr Adam Junka był w 2012 roku laureatem II nagrody w VIII edycji konkursu popularyzatorskiego „Forum Akademickiego” Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach.

Jk

(źródło: UM Wrocław)

Dyskusja (0 komentarzy)