Wspomaganie USG za pomocą rozszerzonej rzeczywistości, trening „soft skills” dla medyków z wykorzystaniem VR czy testy efektywności aplikacji na podstawie analizy danych biomedycznych – takie nowoczesne rozwiązania opracują naukowcy z Politechniki Łódzkiej biorący udział w międzynarodowym projekcie VR Health Champions.
VR Health Champions ma na celu zniwelowanie luki innowacyjnej w technologiach medycznych między bardziej i mniej rozwiniętymi regionami. Podniesienie poziomu technologicznego w tych drugich ma się odbyć przy zastosowaniu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w zakresie nawigacji medycznej podczas operacji, do terapeutycznych gier immersyjnych, a także edukacji specjalistów medycznych i studentów. W projekt zaangażowanych jest 17 podmiotów – uczelni oraz firm z branży EIT Health – z Portugalii, Włoch, Polski, Łotwy, Niemiec, Węgier i Belgii. Wśród nich zespół informatyków z Politechniki Łódzkiej.
Voxel Research Lab, którego założycielką jest dr hab. inż. Dorota Kamińska, będzie odpowiedzialny za opracowywanie nowoczesnych narzędzi medycznych m.in. wspomagających USG za pomocą rozszerzonej rzeczywistości, stworzenie treningu „soft skills” (umiejętności interpersonalnych i społecznych) dla medyków z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości oraz testów badających efektywność aplikacji na podstawie analizy danych biomedycznych.
Nasze działania przyczynią się do podniesienia pozycji mniej rozwiniętych uczestników projektu na globalnym rynku technologii imersyjnych (XR) w dziedzinie zdrowia oraz do wzmocnienia cyfrowej konkurencyjności tych regionów – wyjaśnia dr hab. inż. Dorota Kamińska z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.
Dzięki aplikacjom rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej chirurdzy uzyskają bardziej precyzyjne obrazy i informacje w czasie rzeczywistym, co zwiększy dokładność i bezpieczeństwo operacji. Pacjenci będą z kolei mogli skorzystać z gier VR jako formy terapii, co pomoże w rehabilitacji, redukcji bólu i stresu oraz poprawie zdrowia psychicznego. Naukowcy przekonują, że VR może być używane również do diagnozowania i monitorowania zaburzeń poznawczych, takich jak demencja, w bardziej interaktywny i angażujący sposób. Pozwoli także na lepsze przygotowanie lekarzy i studentów do rzeczywistych sytuacji klinicznych poprzez realistyczne symulacje medyczne. Specjalnie zaprojektowane zestawy VR do różnych procedur medycznych zwiększą komfort i efektywność leczenia.
Inwestowanie w technologie VR/AR w opiece zdrowotnej, mimo wyzwań, przynosi wiele korzyści, które mogą znacząco poprawić jakość i efektywność leczenia. Te innowacje mogą prowadzić do szybszej i bardziej skutecznej opieki zdrowotnej, poprawiając ogólne doświadczenia pacjentów i ich wyniki zdrowotne – tłumaczy dr hab. inż. Dorota Kamińska.
Projekt ma przygotować sektor opieki zdrowotnej na kolejną transformację technologiczną. Chodzi m.in. o zwiększenie cyfrowej konkurencyjności uczestniczących w nim regionów oraz stworzenie szansy rozwojowej dla europejskich rozwiązań zdrowotnych XR.
VR Health Champions jest finansowany w ramach programu Horyzont Europa. Na jego realizację przeznaczono ponad 5,8 miliona euro. Badacze z Politechniki Łódzkiej otrzymają prawie 200 tys. euro. Projekt rozpocznie się w październiku i potrwa trzy lata. Prace będzie koordynował Instituto Pedro Nunes: Associacao para a Inovacao e Desenvolvimento em Ciencia e Tecnologia z portugalskiej Coimbry.
Ewa Chojnacka, źródło: PŁ