Urządzenie do nieinwacyjnej diagnostyki zaburzeń krążenia naczyniowego opracowali naukowcy Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podstawą jego działania jest innowacyjna metoda Flow Mediated Skin Fluorescence (FMSF).
Branża wyrobów medycznych to obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych obszarów przemysłu. Rośnie zapotrzebowanie na nowatorskie urządzenia, które mogą udoskonalić procesy diagnostyki i leczenia wielu chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych. Skonstruowany właśnie aparat medyczny AngioExpert służy do nieinwazyjnej diagnostyki zaburzeń krążenia naczyniowego. Podstawą jego działania jest innowacyjna metoda Flow Mediated Skin Fluorescence (FMSF) opracowana przez naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum.
Bazuje ona na pomiarze zmian intensywności fluorescencji koenzymu NADH w skórze przedramienia w odpowiedzi na wymuszone zatrzymanie i uwolnienie przepływu krwi. Ponieważ zmiany te zależą od dostarczania tlenu do naskórka z udziałem mikrokrążenia skórnego, dlatego wykorzystanie techniki FMSF jest unikatowym narzędziem do monitorowania stanu mikrokrążenia. Ta nowatorska metoda, mająca szanse zastosowania w skali ogólnoświatowej jako standard oceny stanu naczyń krwionośnych, została opatentowana w Polsce, ale również w UE, USA, Kanadzie, Chinach, Japonii, Australii, Rosji.
Pierwszy prototyp urządzenia wykorzystującego FMSF powstał w Międzyresortowym Instytucie Techniki Radiacyjnej PŁ. Z myślą o komercjalizacji została utworzona firma Angionica sp. z o.o., co doprowadziło do zarejestrowania urządzenia AngioExpert jako wyrobu medycznego w klasie IIa.
Urządzenie mierzy dwa parametry charakteryzujące stan krążenia naczyniowego, które naszym zdaniem powinny stać się standardem badań diagnostycznych. Test diagnostyczny FMSF-PORH pozwala ocenić ryzyko powikłań naczyniowych związanych z chorobami układu krążenia, także w cukrzycy, z kolei analiza oscylacji mikrokrążenia umożliwia ocenę przepływu mikronaczyniowego, którego zaburzenie może być sygnałem w wielu chorobach związanych z niedotlenieniem, np. COVID-19, a także w fizjologii sportu – tłumaczy prof. Andrzej Marcinek z Politechniki Łódzkiej.
Dzięki metodzie można ocenić stopień nasilenia choroby (z ewentualnym skierowaniem do dalszej diagnostyki), monitorować leczenie trudno gojących się ran (w tym stopy cukrzycowej) oraz ocenić tolerancję wysiłku fizycznego w sporcie amatorskim i wyczynowym.
Badania z wykorzystaniem urządzenia AngioExpert nie są jeszcze powszechnie dostępne, ale na terenie Łodzi są prowadzone w dwóch centrach medycznych, w Policlinic Centrum Medyczne Fundacji Politechniki Łódzkiej oraz w Centrum Medycznym Szpital Świętej Rodziny. Angionica współpracuje z ośrodkami naukowymi z całego kraju, a także z holenderskim ośrodkiem badań klinicznych w Leiden.
źródło: Życie Uczelni