Aktualności
Badania
07 Stycznia
Opublikowano: 2019-01-07

Innowacyjna metoda recyklingu opakowań po tabletkach

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego opatentowali innowacyjną metodę recyklingu opakowań po tabletkach, dzięki której będzie można skutecznie odzyskiwać z nich aluminium i tworzywa sztuczne.

Dotychczas komponenty odpadowe z blistrów farmaceutycznych, w które pakowana jest większość leków w tabletkach, były odzyskiwane w bardzo małym stopniu – głównie ze względu na trudności w oddzieleniu tworzących je substancji. Dzięki innowacyjnej metodzie recyklingu opracowanej przez zespół naukowców z Wydziału Chemii UŁ pod kierownictwem prof. Marka Zielińskiego, można zagospodarować duże ilości blistrów, odzyskiwać z nich aluminium i chronić środowisko przed trudnodegradowalnym tworzywem PCW.

– Zaletą naszej metody jest to, że z dużej ilości materiałów odpadowych po blistrach, a także z nieużywanych blistrów, wycofanych z produkcji ze względu na stwierdzone zakażenie bakteriologiczne, po procesie recyklingu powstają dwa pełnowartościowe produkty: polichlorek winylu (PCW) i aluminium, które można dalej wykorzystać – podkreśla szef zespołu, dodając, że cały proces technologiczny jest bezodpadowy.

Blistry segreguje się według koloru PCW użytego do ich produkcji, a następnie mieli do odpowiedniej granulacji. Potem umieszcza się je w hermetycznie zamykanym prototypowym zbiorniku, zaprojektowanym przez zespół łódzkich naukowców, do którego dozuje się ciekłą substancję, rozdzielającą komponenty blistrów. Tam dochodzi do rozdzielenia komponentów blistrów na zasadzie różnicy gęstości. Tworzywo PCW osadza się w górnej, a aluminium w dolnej warstwie. Po rozdzieleniu kieruje się je do suszenia powietrznego, nie mieszając ich – wyjaśnia prof. Zieliński.

W prototypowym urządzeniu rozdzielającym blistry zaproponowano dodatkowo urządzenie mieszające, tzw. talerzowe (nie powodujące wznoszenia się warstw), przyśpieszające sedymentację, czyli tworzenie osadu aluminium. Autorami wynalazku są naukowcy z Katedry Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Wydziału Chemii UŁ: prof. inż. Marek Zieliński, dr Ewa Miękoś, prof. Sławomira Skrzypek i dr Dominik Szczukocki. Naukowcy złożyli wnioski patentowe dotyczące zarówno sposobu separacji komponentów odpadowych blistrów farmaceutycznych, jak i opracowanego przez nich zbiornika.

Wynalazek znalazł uznanie za granicą. Zdobył złoty medal Międzynarodowych Targów Wynalazczości i Projektowania KIDE 2018 w Kaohsiung na Tajwanie. Otrzymał tam też nagrodę specjalną Toronto – Canada International Society of Innovation and Advanced Skills.

Źródło: PAP

 

Dyskusja (0 komentarzy)