Aktualności
Badania
29 Stycznia
Opublikowano: 2021-01-29

Innowacyjne rozwiązania dla szpitala w dobie koronawirusa

Bezobsługowa rejestracja, robot dezynfekujący i mobilny asystent medyczny – naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowują innowacyjne rozwiązania dla szpitala MSWiA w Białymstoku. Mają być gotowe jeszcze w tym roku dzięki prawie 9 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Projekt „ProtectMed” zakłada stworzenie trzech technologicznych rozwiązań, które pomogą sprawnie diagnozować pacjentów, jednocześnie chroniąc personel placówki medycznej.

Koncepcja powstała wiosną 2020 roku w warunkach narastającego zagrożenia koronawirusem i była szybką odpowiedzią na konkretne zapotrzebowania – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej.

Pierwszym planowanym rozwiązaniem jest system MedTAB, przy pomocy którego pacjenci samodzielnie zarejestrują się w szpitalu. W niewielkim pomieszczeniu wypełnią i podpiszą niezbędne formularze w postaci elektronicznej, zeskanują dokumenty. System m.in. zmierzy temperaturę, ciśnienie, wagę i wzrost pacjenta. Jak wyjaśnia dr hab. inż. Maciej Zajkowski. prof. PB z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, pomieszczenia będą automatycznie dezynfekowane i stale połączone z pracownikami szpitala.

Chcemy szybkiej rejestracji z możliwością diagnostyki w sposób bezpieczny, łatwy i sprawny, dający możliwość bezpośredniego przeniesienia danych do systemu szpitala – podkreśla.

Naukowcy z PB rozbudowują na potrzeby szpitala MSWiA także stworzonego w 2020 roku RobUV – automatycznego robota, dezynfekującego powierzchnie za pomocą promieniowania UV-C. Tworzą równolegle kolejne, mniejsze urządzenie, samodzielnie sterylizujące powietrze. Trzecią nowością dedykowaną szpitalowi będzie zdalnie sterowany asystent medyczny. BOBOT 2.0 umożliwi personelowi szpitalnemu bezpieczny kontakt z chorymi, wykonywanie prostych badań – pomiar pulsu i temperatury ciała pacjentów – i dostarczenie niewielkich przesyłek, np. lekarstw. Oprócz tego pomoże pacjentom: zadzwoni do bliskich, przeczyta bajkę lub wyświetli film.

To jest odpowiedź na potrzeby szpitala, który nie był przystosowany do pełnienia funkcji szpitala zakaźnego i musiał się nagle zmierzyć z różnymi trudnościami, zagrożeniami, niedoborami personalnymi – mówi kierownik projektu dr hab. n. med. Beata Wojszel ze szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku.

Zdaniem władz białostockiego szpitala, pandemia wymusiła i przyspieszyła decyzje o wprowadzeniu innowacji. Wypracowane przy współpracy w pracownikami Politechniki Białostockiej do końca bieżącego roku rozwiązania mogłyby służyć nie tylko szpitalom jednoimiennym, ale placówkom medycznym w ogóle.

Znaczna część wywiadu opiera się na ankietach, bazach danych, a selekcja pacjentów polega na badaniu podstawowych parametrów, dlatego rola lekarza czy pielęgniarki na tym etapie może być sprowadzana do minimum – zauważa dr n. med. Marek Kiluk, z-ca dyrektora ds. lecznictwa SP ZOZ MSWiA.

Projekt „PROTECT MED – opracowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo personelu i pacjentów szpitali zakaźnych i jednoimiennych” o wartości blisko 8,9 mln zł jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektów pozakonkursowych – prewencja i leczenie: COVID-19.

źródło: PB

MedTab wizualizacja

Dyskusja (0 komentarzy)