Innowacyjne urządzenie do obrazowania nowotworów skóry opracowali naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Śląskiego. Stworzony przez nich klips pozwala na precyzyjną i dokładną obserwację zmian skórnych, w tym potencjalnych oznak czerniaka, bez konieczności wykonywania badań inwazyjnych.
Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Wywodzi się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych, skóry lub błon śluzowych. Jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, ponieważ posiada zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się do innych części ciała, co prowadzi do powstawania przerzutów. Podstawą wykrycia tego nowotworu jest dokładne badanie lekarskie obejmujące całą skórę. W Polsce co roku notuje się około 2500–3000 nowych zachorowań na czerniaka. Około 1500 wykrywanych zmian jest w stadium zaawansowanym lub rozsianym, co daje bardzo złe rokowania. Szacuje się, że liczba czerniaków podwaja się co dekadę. Aby szybciej i skuteczniej diagnozować nowotwory skóry możliwe jest zastosowanie nowych technologii, w tym obrazowania biomedycznego.
Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Śląskiego opatentowali nową technologię, która umożliwia nieinwazyjne obrazowanie zmian skórnych. Zaprojektowali oni klips ze źródłem światła, który umieszcza się na skórze w sposób pozwalający na obrazowanie znamienia.
Pomiar głębokości, na jakiej znajduje się melanina – co ma istotne znaczenie diagnostyczne – odbywa się poprzez ocenę ilości światła wpadającego do fotoelementu umieszczonego w klipsie. Wynik pomiaru przekazywany jest w sposób przewodowy (LAN, USB) lub bezprzewodowy (WiFi, Bluetooth) do komputera, w formie zawartości chromoforów skóry w obrębie zmiany, oraz głębokości, na jakiej w skórze te chromofory są zlokalizowane – wyjaśnia dr hab. Sławomir Wilczyński, współautor innowacji.
Opisana metoda może stanowić istotne narzędzie w badaniach czerniaka złośliwego. Pozwala na precyzyjną i dokładną obserwację zmian skórnych, w tym potencjalnych oznak czerniaka, bez konieczności wykonywania badań inwazyjnych, tj. biopsji, z bardzo niewielkim obciążeniem dla pacjenta. Umożliwia dokładne pomiary zmian skórnych i dostarcza informacji o ich charakterze i lokalizacji oraz stanowi idealne narzędzie do monitorowania znamion. Może to pomóc w wczesnym wykrywaniu i leczeniu zmian nowotworowych oraz ułatwić i przyspieszyć proces diagnostyki.
Agata Pustułka, źródło: SUM