Aktualności
Badania
14 Września
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-09-14

Innowacyjny lek na koci katar

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pracują nad innowacyjnym lekiem na koci katar. Ta niebezpieczna choroba, obejmująca zakaźne schorzenia dróg oddechowych oraz błon śluzowych u kotów, może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych, wywołane przez kociego herpeswirusa typu 1 (FHV-1) lub przez kociego kaliciwirusa (FCV), jest bardzo powszechną chorobą zakaźną u kotów, zwaną kocim katarem. Jest to zespół, którego objawy obejmują kaszel, kichanie, katar, zaczerwienienie oczu, gorączkę oraz pojawienie się ropnych wydzielin z nosa i oczu. Co więcej, koci katar jest uważany za jedną z częstszych przyczyn śmierci kotów w schroniskach oraz w hodowlach. Pomimo że choroba jest powszechnie znana, a wirusowe czynniki etiologiczne dobrze opisane, to leczenie opiera się na antybiotykoterapii, która ma zapobiec wtórnym infekcjom bakteryjnym. Aktualnie nie jest stosowany w medycynie weterynaryjnej żaden środek terapeutyczny działający bezpośrednio na FCV.

Badania nad lekami przeciwwirusowymi ukierunkowanymi zarówno na choroby ludzkie jak i zwierzęce prowadzimy od wielu lat. Koci katar pojawia się najczęściej u młodych kociąt. Jest powodowany przez 2 wirusy, które nie mają ze sobą nic wspólnego, ale powodują podobne objawy. W tym momencie nie dysponujemy skutecznym lekiem, który by pozwalał nam na wyleczenie tego zakażenia. Pojawiają się co prawda próby stosowania leków, które podajemy u ludzi, lecz ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Jeszcze przed wybuchem pandemii wspólnie z naukowcami z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaczęliśmy szukać możliwości stworzenia innowacyjnego produktu dla medycyny weterynaryjnej do leczenia oraz zapobiegania tej choroby – mówi prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii.

Badania prowadzone przez Aleksandrę Synowiec, doktorantkę prof. Pyrcia, doprowadziły do identyfikacji związku, który jest zatwierdzony do stosowania nawet u ludzi. Związek ten skutecznie zwalcza oba wirusy powodujące koci katar. Substancją czynną produktu jest sulfonowana pochodna polistyrenu.

Nasz preparat został już opatentowany. By móc rozwijać tę technologię, podjęliśmy współpracę z funduszem inwestycyjnym z Wrocławia. Obecnie jesteśmy na etapie badań przedklinicznych. Liczymy, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy badania kliniczne. Kolejny krok to znalezienie podmiotu, który będzie w stanie skomercjalizować nasz wynalazek – dodaje prof. Pyrć.

Badania w kierunku stworzenia i skomercjalizowania innowacyjnego produktu przeprowadzi firma Acatavir. Jej założycielami są naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego – Aleksandra Synowiec i prof. Krzysztof Pyrć (Małopolskie Centrum Biotechnologii) oraz prof. Maria Nowakowska i prof. Krzysztof Szczubiałka (Wydział Chemii).

Łukasz Wspaniały, źródło: UJ

Dyskusja (0 komentarzy)