Aktualności
Badania
06 Maja
Źródło: www.agh.edu.pl
Opublikowano: 2021-05-06

Innowacyjny recykling paneli fotowoltaicznych w AGH

Innowacyjną metodę recyklingu paneli fotowoltaicznych opracowują naukowcy z Polski, Czech i Słowacji. Ich partnerem biznesowym jest spółka technologiczno-badawcza 2loop Tech.

Panele fotowoltaiczne to coraz popularniejsza na świecie metoda produkcji energii. Szacuje się, że w samej Polsce do 2025 r. będzie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli. Według raportu Instytutu Energii Odnawialnej łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce ma wynieść wtedy prawie 8000 MW. Szacując, że średnia żywotność paneli wynosi 2–3 dekady, w najbliższych latach do utylizacji lub recyklingu tylko w samej Polsce może trafić ponad 100 ton zużytych instalacji fotowoltaicznych. Już teraz z paneli fotowoltaicznych można odzyskiwać surowce, m.in. aluminium, krzem czy szkło. Na razie są to jednak często metody niekompletne lub mało wydajne i kosztowne.

Stajemy przed globalnym wyzwaniem zagospodarowania zużytych paneli fotowoltaicznych. Nasze metody przetwarzania zużytych paneli opracowane wraz z firmą 2loop Tech będą nie tylko w 100% ekologiczne, lecz również efektywne ekonomicznie. Dzięki opracowanym technologiom odzyskamy praktycznie wszystko co możliwe, łącznie z metalami szlachetnymi, takimi jak srebro, w formie umożliwiającej ich ponowne wykorzystanie – mówi prof. dr hab. inż. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Uczelnia odpowiada za stronę naukowo-badawczą projektu, którego liderem jest firma 2loop Tech. To spółka technologiczno-badawcza, zajmująca się opracowaniem, rozwojem i wdrożeniem innowacyjnych systemów recyklingu urządzeń wykorzystywanych w sektorze odnawialnych źródeł energii. W ramach konsorcjum AGH przeprowadzi badania laboratoryjne oraz opracuje metodę przetwarzania paneli. Badania przemysłowe odbywać się będą w Katedrze Inżynierii Środowiska. Natomiast prace wdrożeniowe oraz uruchomienie prototypowej linii technologicznej zaplanowano w zakładzie 2loop Tech w podtoruńskich Czaplach.

Razem z AGH opracowujemy nowatorską technologię pozwalającą firmom efektywnie ekonomicznie recyklingować panele fotowoltaiczne, tak aby zminimalizować koszty procesu i nie musieć ich przerzucać na użytkownika indywidualnego. Dostawcy paneli są coraz bardziej świadomi narastającego problemu odpadów po instalacjach OZE i są już wśród nich na rynku pionierzy, którzy wychodzą z inicjatywą by skorzystać z tych nowych możliwości i doprowadzić do odpowiedzialnego przetworzenia zużytych elementów instalacji PV – mówi Marcin Karbowniczek, prezes zarządu 2loop Tech.

Zakończenie badań przemysłowych przewidziano do października 2022 r., a wdrożenie i uruchomienie linii technologicznej nastąpi do końca 2023 r. Opracowana technologia ma szansę stać się jednym z najbardziej innowacyjnych i wydajnych sposobów odzyskiwania surowców oraz redukcji odpadów z urządzeń wykorzystywanych w energetyce.

Rynek fotowoltaiki w krajach Unii Europejskiej dynamicznie się rozwija. W ciągu dziesięciu lat moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych w krajach UE wzrosła o około 100 GW i na koniec 2019 r. wynosiła już 130 GW. W 2019 r., wg danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), całkowita moc zainstalowana w PV w EU wzrosła o 13%, a przyrost nowych mocy w 2019 r. był o 87% wyższy niż w 2018 r. Liderami są Hiszpania i Niemcy, które były odpowiedzialne za 50% przyrost mocy instalacji fotowoltaicznych w całej Unii Europejskiej w 2019 r.

źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: