Aktualności
Badania
10 Sierpnia
Fot. www.evertop.pl
Opublikowano: 2018-08-10

Innowacyjny system obrazowania pomoże zniszczyć nowotwory

Naukowcy z Politechniki Śląskiej i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uczestniczyli w pracach nad technologią innowacyjnego systemu obrazowania, który pomoże radiologom interwencyjnym precyzyjnie niszczyć nowotwory wątroby za pomocą wysokiej temperatury. Pierwszy zabieg z wykorzystaniem nowatorskiego systemu przeprowadzono z sukcesem 2 sierpnia w Warszawie.

Liderem projektu była firma Evertop. W jego ramach stworzono system, który tworzy model przestrzenny jamy brzusznej, uwzględniając ruchy narządów wewnętrznych oraz odkształcenia oddechowe. To szczególnie ważne przy nowotworach wątroby, przy terapii których używa się tomografii komputerowej, USG czy rezonansu magnetycznego. W przypadku niektórych pacjentów metody te nie są wystarczająco precyzyjne – głównie ze względu na ruchy klatki piersiowej powodujące częste zmiany ułożenia narządów. W rozwiązaniu tego problemu pomóc ma połączenie obrazu z tomografii komputerowej z bieżącym – ultrasonograficznym. Specjalny program nakłada tak powstały model na pozycję narzędzia chirurgicznego i kieruje operatora, aby jak najbezpieczniej je poprowadził.

– Obrazowanie 3D, połączenie obrazów w czasie rzeczywistym zwiększą precyzję naszych zabiegów i zmniejszą liczbę powikłań – wyjaśnia dr Krzysztof Milczarek z II Zakładu Radiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

System ma zastosowanie we wszystkich zabiegach w obrębie jamy brzusznej, a w przyszłości może zostać zaadaptowany także do leczenia zmian w klatce piersiowej i miednicy. Podobne rozwiązania są już wykorzystywane w chirurgii czaszki lub kręgosłupa, ale to mechanizmy dużo prostsze.

– Stworzenie wizualizacji organów nie było trudne, wyzwanie polegało na właściwym odtworzeniu w algorytmach ruchów i odkształceń narządów podczas oddychania. To największa wartość naszego projektu. Liczymy, że zrewolucjonizuje formę tego typu zabiegów w Polsce – tłumaczy kierownik B + R projektu dr hab. inż. Dominik Spinczyk, prof. Politechniki Śląskiej.

Prace nad technologią wsparło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, dofinansowując je w ramach programu sektorowego Innomed kwotą 3 milionów złotych.

MK

(Źródło: PAP)

 

Dyskusja (0 komentarzy)