Aktualności
Badania
17 Kwietnia
Źródło: Łukasiewicz
Opublikowano: 2020-04-17

Instytuty Łukasiewicza pracują nad prototypami respiratorów

Naukowcy z wchodzących w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz Instytutów: Lotnictwa oraz Tele- i Radiotechnicznego opracowują prototypy respiratorów – ciśnieniowego i pojemnościowego – z elementów powszechnie dostępnych na rynku.

Prace konstrukcyjne zakończą do przełomu kwietnia i maja, a opracowany sprzęt zostanie poddany testom. Po opracowaniu prototypów naukowcy planują wyprodukowanie partii pilotażowej. Po pozytywnym przejściu kolejnych testów i decyzji Ministerstwa Rozwoju możliwe będzie uruchomienie produkcji sprzętu. Założenia konstrukcyjne respiratorów konsultowane były z pracownikami Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. Projekt realizowany jest z inicjatywy i przy wsparciu zespołu koordynującego działającego przy Ministerstwie Rozwoju.

– Praca nad tym projektem pokazuje w pełni szybkość reakcji, elastyczność i multidyscyplinarność Łukasiewicza. Cztery zespoły pracują nad składowymi projektu: konstrukcją sprzętu medycznego, projektem linii technologicznych dla produkcji masowej, opracowaniem łańcucha dostaw oraz procesem rejestracji, certyfikowania oraz ochrony własności intelektualnej  – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

To nie pierwszy projekt Łukasiewicza w walce z pandemią COVID-19. W ubiegłym tygodniu wyprodukowano 100 urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. W piątek 10 kwietnia pierwsza partia kilkunastu sztuk urządzenia została skierowana do ośrodków medycznych na testy kliniczne.

Instytuty Łukasiewicza aktywnie włączyły się w walkę ze skutkami pandemii. Działania te realizowane są pod wspólnym szyldem #TarczaNaukowa. Już dziś na różnym etapie zaawansowania znajduje się kilkanaście projektów naukowo-badawczych i inżynierskich.

źródło: Łukasiewicz

Dyskusja (0 komentarzy)