Aktualności
Badania
08 Kwietnia
Źródło: Facebook/Speed Car Motor Lublin
Opublikowano: 2019-04-08

Inżynierowie z Lublina zoptymalizują układ napędowy motocykla żużlowego

Optymalizacja układu napędowego motocykla żużlowego pozwalająca na uzyskanie maksymalnych osiągów podczas wyścigu – to cel projektu naukowego, który w najbliższym czasie zrealizują badacze Politechniki Lubelskiej.

Inżynierowie z PL błyskawicznie zareagowali na sukces żużlowców Speed Car Motoru Lublin, którzy w ubiegłym roku, po 23 latach, awansowali ponownie na najwyższy szczebel rozgrywek w Polsce, a w ostatnią niedzielę, na inaugurację nowego sezonu, po dramatycznej walce wygrali pierwszy mecz z drużyną GKM-u Grudziądz 49:41. Po tym zwycięstwie dwóch zawodników lubelskiego zespołu: Dawid Lampart i junior Wiktor Trofimow, zdaniem ekspertów portalu Sportowefakty.pl, trafiło do „siódemki” kolejki w najlepszej lidze świata.

 

W ślad za tymi osiągnięciami, do działania przystępują naukowcy Politechniki Lubelskiej. Spróbują pomóc zawodnikom miejscowej ekipy w osiąganiu jak najlepszych wyników na torze, optymalizując układ napędowy motocykla przeznaczonego do jazdy na żużlowym owalu, co pozwoli na uzyskanie maksymalnych osiągów podczas wyścigu. W tym celu uczelnia opracuje dedykowany do speedwaya system do aktywnej rejestracji, transmisji oraz analizy danych. Dzięki niemu rywalizacja żużlowców przeniesie się na znacznie wyższy poziom technologiczny niż obecnie.

 

Naszym celem jest udzielenie wsparcia technologicznego lubelskiemu teamowi, który startuje w tym roku w rozgrywkach PGE Ekstraligi mówi prof. Mirosław Wendeker, kierownik Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych.

 

To właśnie w jego zespole opracowano m.in. technologię struktur fotowoltaicznych zmniejszających zużycie paliwa i emisję toksycznych składników spalin oraz urządzenie do skróconego startu i lądowania statku powietrznego, które docelowe może być wykorzystywane m.in. w wiatrakowcach. Teraz wspólnie z mechanikami lubelskich zawodników, naukowcy będą pracować nad udoskonaleniem techniki jazdy.

 

Badania zostaną sfinansowane z projektu Regionalna Inicjatywa Doskonałości ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)