Aktualności
Badania
29 Listopada
Źródło: PK
Opublikowano: 2018-11-29

Inżynierowie z PK zaprojektowali dom na kołach

Energooszczędny dom na kołach zaprojektowali naukowcy z Politechniki Krakowskiej. Obiekt stanął właśnie na terenie kampusu głównego PK, gdzie będzie poddawany specjalistycznym testom.

Krakowscy inżynierowie z Zakładu Budownictwa i Fizyki Budowli biorą udział w projekcie „Opracowanie innowacyjnej konstrukcji mobilnych domów i metody ich produkcji”,  w ramach którego realizują zadania badawcze na potrzeby podkarpackiej firmy Micco.

– Przedmiotem prac jest oryginalny, całościowy projekt mobilnego domu, spełniającego wymagania funkcjonalne, wytrzymałościowe i termoizolacyjne stawiane budynkom mieszkalnym przez polskie prawo budowlane. Jedyną różnicą w stosunku do budynków tradycyjnych są wymiary domów na kołach, narzucone ograniczeniami dotyczącymi ich transportowania po polskich drogach – mówi dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz.

Prace rozpoczęto od zaprojektowania układu funkcjonalnego budynku, który niezależnie od ograniczeń  wymiarowych, ma w komfortowy sposób spełniać wymagania kilku mieszkańców. Projektanci PK przygotowują różne wersji mobilnego domu – o długościach 6, 9 i 12 m oraz szerokości  3,6 m. Oprócz najprostszej wersji pojedynczego zamkniętego domku, projekt obejmuje rozwiązania pozwalające na zestawienie dwóch segmentów pod kątem prostym oraz na równoległe połączenie dwóch segmentów i uzyskanie w efekcie mobilnego obiektu o szerokości 7,2 m. Ograniczenia transportowe sprawiają, że istotnym kryterium projektowania funkcjonalnego, stają się grubości przegród zewnętrznych, wynikające z konieczności spełnienia ostrych wymagań izolacyjności termicznej, takich jak dla budynków całorocznych.

– Mimo że w projektowanych domach na kołach jest stosowany materiał izolacyjny o bardzo niskiej przewodności cieplnej, to grubość ścian wynosi 17 cm, dachu 24 cm i podłogi 20 cm. Takie grubości przegród nie stanowią żadnego problemu w zwykłych budynkach, ale w budynku mobilnym, przy ściśle ograniczonym wymiarze zewnętrznym, zabierają sporo cennej przestrzeni wewnętrznej. W przegrodach domu, wypełnionych izolacją termiczną, ukryta jest lekka konstrukcja nośna. To wszystko sprawia, że projekt mobilnego domu nie jest prosty, ale udało się nam uzyskać interesujące nas efekty – bardzo dobrą izolacyjność termiczną, która gwarantuje użytkownikom pełen komfort użytkowania oraz niskie koszty eksploatacji zaznacza współautor koncepcji, dr inż. Jacek Dębowski. Jak dodaje, ważnym elementem prac projektowych jest też wymiarowanie konstrukcji, bo oprócz typowych wymagań wynikających z obciążenia ciężarem własnym, obciążeniem użytkowym, śniegiem czy wiatrem,  w tego typu obiekcie pojawiają się dodatkowe problemy konstrukcyjne związane z oparciem 12-metrowego domu na jednej parze kół.

Prototyp projektowanego na PK domu mobilnego właśnie stanął  na terenie kampusu głównego PK przy ul. Warszawskiej 24.  Energooszczędny dom na kołach jest wyposażony w elektryczne ogrzewanie, mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła z powietrza wentylacyjnego oraz LED-owe oświetlenie wewnętrzne o zmiennych kolorach i nocne oświetlenie zewnętrzne.  Jest w nim w pełni wyposażony salon wraz z aneksem kuchennym (z płytą indukcyjną, zlewem i radiem kuchennym), umeblowana duża sypialnia, mały pokój do pracy, łazienka. Dom ma przygotowane wyjście do połączenia z siecią elektryczną, jest tam także podgrzewany dla ochrony przed zamarzaniem przyłącz wody oraz przyłącz ścieków. Mobilny dom służy nie tylko celom demonstracyjnym, jest przede wszystkim obiektem badań.

– Przeprowadzimy szczegółowe badania termowizyjne obudowy zewnętrznej i jej detali konstrukcyjnych, które posłużą do diagnostyki właściwości izolacyjnych. Wykonamy także  ciśnieniowe badania szczelności powietrznej obudowy oraz testy metodą gazu śladowego pozwalające na pomiar rzeczywistej wymiany powietrza w budynku i jej zależności od warunków w otoczeniu. Celem badań jest nie tylko potwierdzenie założeń projektowych, ale także ocena stanu obiektu po kilkusetkilometrowym transporcie  wyjaśnia dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz.

Projekt mobilnego domu realizuje podkarpacka firma MICCO-Michał Iżowski, która dotąd zajmowała się importem mobilnych domków letniskowych z zagranicy, a  zgromadzone doświadczenia skłoniły ją do wprowadzenia na rynek własnego produktu

– Zainteresowanie tego typu obiektami w Polsce jest duże,  przy czym polscy klienci oczekują wysokiej jakości i komfortu użytkowania takich domów przez cały rok. Dlatego właśnie przy opracowywaniu  konstrukcji mobilnych domów i metod ich produkcji zwróciliśmy się o wsparcie do specjalistów z Politechniki  Krakowskiej  mówi Michał Iżowski, właściciel  firmy MICCO.

Małgorzata Syrda-Śliwa

 

Dyskusja (0 komentarzy)