Zespół Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – we współpracy z zespołem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie – wyizolował i scharakteryzował wirusa SARS-CoV-2 z próbki pobranej od pierwszego pacjenta z Polski, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem.
– Takie badania są bardzo ważne dla celów śledzenia rozwijania się epidemii, jak również mają ogromną wartość naukową – mówi Grzegorz Juszczyk (na fot.), dyrektor NIZP-PZH. – Charakterystyka szczepów wirusa pojawiających się na terenie naszego kraju umożliwi śledzenie rozprzestrzeniania się epidemii oraz identyfikację zmian wirusa w czasie i szybką reakcję na takie zmiany.
Obserwacje zmian mogą mieć także istotne znaczenie przy opracowaniu leków oraz w diagnostyce zakażeń. Sekwencja genomu wirusa zostanie udostępniona w publicznych bazach danych.
Dzięki współpracy naukowców z różnych krajów coraz więcej już wiemy o koronawirusie. M.in to, że włoski szczep wirusa różni się od pierwotnej odmiany patogenu z Chin. Z badań wiadomo, że „nasz” wirus dotarł do Polski z Niemiec.
Badania w celu izolacji wirusa SARS-CoV-2 od kolejnych pacjentów są w toku.
JK
(Źródło: PAP)