Zespół badaczek z Politechniki Łódzkiej pracuje nad jadalnymi opakowaniami i naczyniami. Opracowana technologia wykorzystuje odpady roślinne.
Nad mieszanką do wytworzenia jednorazowych opakowań i naczyń biodegradowalnych, przeznaczonych zwłaszcza dla przemysłu spożywczego, oraz sposobem wytwarzania opakowań i naczyń z tej mieszanki pracują badaczki z Wydziału Biotechnologii i Nauki o Żywności Politechniki Łódzkiej.
Nasz wynalazek wykorzystuje odpady poprodukcyjne z przemysłu olejarskiego i dodatek mąki z przemysłu zbożowego. Wytłoki z oliwek otrzymywane po pozyskaniu z nich oliwy stanowią 70–80 proc. mieszanki. Miąższ z oliwek jest problematycznym surowcem do zagospodarowania, jednak to produkt uboczny o wysokich walorach odżywczych. Wytłoki charakteryzują się między innymi wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, a także zawierają cenne kwasy omega, dlatego zostały wybrane na bazę do opakowań jadalnych – tłumaczy liderka zespołu dr inż. Joanna Grzelczyk.
Badaczka podkreśla, że dzięki wykorzystaniu odpadów żywnościowych i stworzeniu z nich opakowań nadających się do spożycia rozwiązanych zostanie kilka problemów jednocześnie.
Na rynku dostępne są co prawda jadalne opakowania jednorazowe, ale do ich produkcji stosuje się przede wszystkimi surowce stanowiące pełnowartościową żywność, a na świecie, mimo nadprodukcji żywności, nadal wiele krajów zmaga się z niedożywieniem. Wytworzone według naszej receptury opakowania i naczynia mogą być zjedzone – są przy tym źródłem błonnika pokarmowego i związków prozdrowotnych. Jeśli zaś nie będziemy mieli na nie apetytu, ulegną biodegradacji maksymalnie w 30 dni – dodaje dr inż. Joanna Grzelczyk.
W odróżnieniu do obecnie produkowanych opakowań i naczyń jednorazowych z biodegradowalnych polimerów, metoda wytwarzania innowacyjnego opakowania jadalnego opracowana przez zespół z PŁ nie wymaga stosowania jakichkolwiek dodatkowych syntetycznych substancji chemicznych. Opakowania te mogą być stosowane zarówno do ciepłych, jak i zimnych napojów, serwowania dań płynnych lub sypkich produktów spożywczych. Dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury podczas wytwarzania opakowań, są one stabilne podczas przechowywania, a także bezpiecznie mikrobiologicznie dla potencjalnego konsumenta. W dodatku są smaczne, ale ich smak nie wpływa na cechy sensoryczne serwowanej potrawy.
Rozwiązanie adresowane przede wszystkim do branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej zostało zgłoszone do ochrony patentowej.
MK, źródło: PŁ