Aktualności
Opublikowano: 2018-05-21

Jak leczyć młodych zawałowców

Zawał najczęściej dotyczy kobiet powyżej 65. roku życia i mężczyzn powyżej 55. roku życia, ale zdarza się także u osób znacznie młodszych. Problemem jest jak leczyć takich pacjentów, aby zapewnić im jak najdłuższe życie. Naukowcy z Górnośląskiego Centrum Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach realizują projekt badawczy, która ma odpowiedzieć na pytanie jak optymalnie leczyć młode osoby z zawałem serca.

– Realizujemy grant badawczy, by sprawdzić hipotezę, że młodzi pacjenci z niestandardowym zawałem powinni być leczeni w inny sposób, niż osoby w wieku, w którym zawał najczęściej występuje – mówi kardiolog dr Maciej Wybraniec z I Katedry i Kliniki Kardiologii SUM. – Interesuje nas grupa chorych poniżej 40. roku życia, którą szacuję na ok. 5% wszystkich osób doznających zawału. Jest on z reguły dla tych osób i ich bliskich zaskoczeniem, bo jest niejednokrotnie pierwszym objawem choroby. Niestety, w związku z tym nierzadko kończy się zgonem.

Dr Wybraniec spodziewa się, że badania obejmą ok. 40-osobową grupę chorych. Będą od nich pobierane, a następnie badane histopatologicznie skrzepliny, które doprowadziły do zawału. Przejdą też szersze od standardowych badania krwi. Chodzi o sprawdzenie, czy nie należy podawać im dodatkowo leków przeciwkrzepliwych. Podłożem ich problemów zdrowotnych jest bowiem często trombofilia, czyli stan nadkrzepliwości krwi. – Ci pacjenci mają przed sobą całe życie. Chcemy poprzez ustalenie odpowiedniej terapii sprawić, że będą mogli z powodzeniem pracować i żyć w dobrej formie przez następnych kilkadziesiąt lat, a więc jest o co walczyć – mówi dr Wybraniec.

Najmłodszy pacjent, który trafił z zawałem do GCM, miał zaledwie 19 lat, jedynym czynnikiem ryzyka było w jego przypadku palenie papierosów. Wielu młodych zawałowców jest obciążonych tym i innymi czynnikami ryzyka, takimi jak otyłość, nadciśnienie, zła dieta, ale są wśród nich też szczupłe osoby bez niezdrowych nawyków. Do zawału w młodym wieku mogą predysponować niektóre choroby o podłożu autoimmunologicznym, przede wszystkim toczeń układowy.

Grant na te badania dr Wybraniec otrzymał z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z puli przeznaczonej dla młodych naukowców. Projekt, realizowany w I Klinice Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach, kierowanej przez prof. Katarzynę Mizię-Stec, ma się zakończyć pod koniec 2019 r.

JK

(źródło: PAP)

Dyskusja (0 komentarzy)