Aktualności
Badania
26 Lipca
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2022-07-26

Jak odzyskać lit i kobalt z baterii?

Nad odzyskiwaniem metali ze zużytych baterii litowo-jonowych pochodzących z laptopów pracuje badaczka z Politechniki Wrocławskiej. Wykorzysta do tego celu mikroorganizmy.

Dr inż. Weronika Urbańska z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej znalazła się w gronie 41 laureatów ostatniej odsłony konkursu MINIATURA. Na projekt „Biologiczne odzyskiwanie metali ze zużytych baterii litowo-jonowych z wykorzystaniem mikroorganizmów ekstremofilnych” otrzymała z Narodowego Centrum Nauki dofinansowanie w wysokości 49 500 zł.

Zajmę się głównie odzyskiwaniem litu i kobaltu, czyli metali krytycznych dla utrzymania obecnego poziomu rozwoju technologicznego na świecie – wyjaśnia dr Weronika Urbańska.

W swoich badaniach zastosuje metodę bioługowania. To proces, w którym wykorzystuje się właściwości mikroorganizmów, szczególnie zdolność do zakwaszania środowiska, w celu wyekstrahowania metali z odpadów do roztworu. Taka metoda, jak mówi, ma wiele zalet: można w niej wykorzystać mikroorganizmy, które występują w środowisku naturalnym, sam proces jest stosunkowo prosty i tani, a także przyjazny środowisku – nie występuje w tym przypadku emisja zanieczyszczeń, które mogą towarzyszyć innym procesom odzyskiwania metali ze zużytych baterii.

Największym wyzwaniem będzie dobranie odpowiedniej kompozycji mikroorganizmów i warunków prowadzenia procesu, tak aby uzyskać jak najwyższe stopnie odzyskiwanych metali w możliwie krótkim czasie reakcji – tłumaczy badaczka.

Celem konkursu MINIATURA jest wsparcie działań naukowych prowadzących do przygotowania przyszłego projektu badawczego planowanego do złożenia w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych. Dofinansowanie mogą otrzymać naukowcy ze stopniem doktora, którzy nie kierowali jeszcze realizacją projektów badawczych, ani nie byli laureatami konkursów stypendialnych i stażowych finansowanych przez NCN. Na swoje projekty otrzymują od 5 tys. zł do 50 tys. zł. Pieniądze te można przeznaczyć na trwające do dwunastu miesięcy badania wstępne/pilotażowe, kwerendę, staż naukowy, wyjazd badaczy lub konsultacyjny.

W ostatniej rundzie wyłoniono 41 laureatów z 31 instytucji (w tym jednej niepublicznej uczelni – Collegium Civitas), którzy otrzymają niemal 1,6 mln zł. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym do końca lipca.

MK, źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)