Metodę konstruowania elastycznych splotów i węzłów molekularnych opracowali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. O efektach ich badań informuje „Angewandte Chemie”.
Węzły i sploty są głównie przedmiotem zainteresowania topologii matematycznej, ale zajmują się nimi również chemicy, którzy zaprojektowali i zsyntetyzowali wiele molekuł o nietrywialnej topologii. Katenany (chemiczne odpowiedniki splotów) oraz molekularne węzły są dzisiaj już nie tylko naukową ciekawostką, lecz coraz śmielej wykorzystuje się je do konstruowania niezwykłych katalizatorów, ligandów (związków wiążących jony metali) czy maszyn molekularnych, pozwalających na badanie ruchu w obrębie pojedynczej cząsteczki.
Jedną z najważniejszych cech molekularnych węzłów i splotów jest elastyczność. Umożliwia ona powstawanie splątanych obszarów w cząsteczkach białek czy kwasów nukleinowych. Większość syntetycznych węzłów i splotów uzyskuje się poprzez wykorzystanie kationów metali jako elementów organizujących molekułę w odpowiednią topologię. Jony metali stabilizują strukturę, ale jednocześnie sprawiają, że takie układy są sztywne.
Zespół naukowców z z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego zaproponował nową, ogólną metodę konstruowania elastycznych splotów syntetycznych. Badacze zastosowali nowe bloki budulcowe, co pozwoliło uzyskać grupę molekuł wykazujących dynamiczne zachowanie, podobne do obserwowanego w przypadku złożonych biomolekuł i polimerów.
Dalsze badania w tym obszarze mogą pomóc szerzej wykorzystać węzły i sploty molekularne do konstruowania oryginalnych maszyn, nowych katalizatorów, a także receptorów, czyli związków, które – dzięki zdolności dopasowywania się molekuły „gospodarza” do wymagań geometrycznych „gościa” – zdolne będą do wiązania w swoich wnętrzach mniejszych cząsteczek.
Rezultaty prac warszawsko-wrocławskiego zespołu opublikowało czasopismo Angewandte Chemie.
MK, źródło: UW, UWr
A może by tak podać choćby nazwiska autorów?