Aktualności
Badania
29 Listopada
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2019-11-29

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Naukowcy z PL mają na to sposób

Jak zapewnić obiektom z dużą liczbą pomieszczeń odpowiednią temperaturę i jednocześnie zmniejszyć rachunki za energię? Zespół pod kierunkiem dr. inż. Tomasza Cholewy z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej pracuje nad innowacyjnym systemem sterowania dostawą ciepła do dużych budynków, zarówno starych, jak i nowo powstających.

Zastosowanie projektowanego właśnie systemu zapewni użytkownikom komfort cieplny oraz oszczędności zużycia ciepła na poziomie około 10% w sezonie ogrzewczym, co pozwoli na zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych w okresie poniżej 1 roku.

– Na razie badania prowadzimy w skali laboratoryjnej. Skupiamy się na optymalizacji rodzajów architektury zewnętrznego systemu informatycznego oraz modułu/sterownika prognozowego instalowanego w obiektach. Następny etap to weryfikacja naszego rozwiązania w istniejących budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej zlokalizowanych w województwie lubelskim – mówi dr inż. Tomasz Cholewa z Katedry Jakości Powietrza Wewnętrznego i Zewnętrznego PL.

Jak dotąd brak jest na rynku systemów sterowania, które pozwalają w szybki, prosty i ekonomicznie uzasadniony, a mimo to w dokładny sposób, uwzględnić wpływ głównych czynników zewnętrznych (temperatura powietrza zewnętrznego, prędkość wiatru, nasłonecznienie) i wewnętrznych (zachowanie użytkowników systemu) na potrzeby sterowania dostawą ciepła do budynków zasilanych z sieci ciepłowniczej czy też innych źródeł ciepła, np. kotłowni.

– Innowacyjność przygotowywanego przez nas rozwiązania polega na tym, że sterownik będzie reagował z wyprzedzeniem na przewidywane warunki pogodowe oraz indywidualne zachowania użytkowników, co pozwoli na optymalizację dostawy ciepła do obiektu. Obecnie stosowane regulatory pogodowe bazują na aktualnej temperaturze powietrza zewnętrznego i dlatego nie pozwalają w pełni dostosować dostawy ciepła do aktualnych potrzeb. Dodatkową zaletą naszego sterownika jest krótki czas montażu, do 4 godzin, bez dodatkowych utrudnień dla użytkowników. Zarówno w przypadku budynku nowego, jak i modernizowanego, zmiany można wprowadzić łatwo i wygodnie – wyjaśnia dr Cholewa.

Badania będą trwały 3 lata. Ich koszt to blisko 1,3 mln zł. Środki na realizację projektu pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

źródło: PL

Dyskusja (0 komentarzy)