Opracowaniem metod zwalczania inwazyjnych obcych gatunków roślin zajmie się konsorcjum naukowo-badawcze, którego liderem jest Uniwersytet Śląski. Łączny budżet projektu wynosi ponad 6,8 mln zł.
Badania stanowią jeden z elementów kompleksowych prac dotyczących obecności w Polsce inwazyjnych gatunków obcych i ich wpływu na środowisko przyrodnicze, gospodarkę i zdrowie człowieka. Realizowane będą na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w ramach projektu pt. „Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną”. Obejmą takie rośliny, jak:
Wyniki prac naukowców mają dostarczyć obszernej wiedzy o wybranych inwazyjnych gatunkach obcych, w tym m.in. cechach umożliwiających ich identyfikację w różnych stadiach rozwoju czy o najlepszych i najskuteczniejszych metodach ich zwalczania. Zadaniem członków konsorcjum jest opracowanie skutecznych i możliwych do zastosowania metod zwalczania gatunków oraz przeprowadzenie za ich pomocą testu dla danej lokalizacji. Ponadto badacze przygotują „Kompendium dotyczące metod zwalczania stosowanych wobec danego inwazyjnego gatunku obcego” wraz z wytycznymi, które w sposób bezpośredni będą możliwe do wykorzystania przez osoby i podmioty podejmujące się zwalczania gatunków w przyszłości (np. jednostki samorządu terytorialnego, służby ochrony przyrody, przedsiębiorcy).
Pracę badawczą będzie realizowało konsorcjum, w skład którego wchodzą: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider), Akademia Pomorska w Słupsku, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach oraz firma Eco Future. Koordynatorem projektu ze strony lidera będzie prof. dr hab. Barbara Tokarska-Guzik z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska.
źródło: UŚ