Aktualności
Badania
14 Lipca
Źródło: www.mojamoralnosc.pl
Opublikowano: 2022-07-14

Jaka jest twoja moralność?

Jakie poglądy moralne oraz odczuwane emocje charakteryzują osoby dokonujące zachowań niepożądanych społecznie? – odpowiedzi na to pytanie szukają naukowcy uczestniczący w projekcie „Moja moralność”. W anonimowym badaniu online może wziąć udział każdy pełnoletni. 

Zjawisko ludzkiej moralności jest jednym z najciekawszych problemów, jakie są przedmiotem badań naukowców, nie tylko psychologów. Jak przekonuje dr Mariola Paruzel-Czachura z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, w przypadku ludzi moralność to nie tylko ich system wartości.

Rozumiemy moralność jako połączenie naszych poglądów, emocji oraz czynów. Moralność to to co robimy, co myślimy i co czujemy – wyjaśnia badaczka, która postanowiła zebrać grupę naukowców interesujących się tą tematyką i zaprosić ich do współtworzenia Centrum Psychologii Moralności (Moral Psychology Center).

Działa od 2018 roku, a w jego ramach prowadzone są badania naukowe nad moralnością człowieka z perspektywy psychologicznej. W jednym z projektów naukowcy przyglądają się temu, jak ludzie – w różnym wieku, o różnym wykształceniu i odmiennej płci – postrzegają swoją własną moralność. Chcą dotrzeć zwłaszcza do tych, którzy dokonali wykroczeń natury etycznej.

Pytamy anonimowe osoby o ich zachowania natury etycznej, a także o ich poglądy i emocje moralne. Interesują nas zwłaszcza nieetyczne zachowania badanych, jak np. zdrada partnera, oszustwo w pracy, kradzież. Każdy może wypełnić ankietę i dowiedzieć się czegoś o swojej moralności. Zaraz po badaniu otrzyma informację zwrotną na swój temat – zachęca dr Paruzel-Czachura.

Badanie realizowane jest przez internet, aby zapewnić pełną anonimowość i poufność danych. Każdy, kto ukończył 18 rok życia, wypełnia szereg narzędzi dotyczących poglądów moralnych, odczuwanych emocji oraz zachowań niepożądanych społecznie. Dobrowolne badanie można w każdej chwili przerwać.

Nie oceniamy czy nasi badani są moralni czy nie, gdyż psychologia moralności jest nauką opisową, a nie normatywną. Bada „jak jest”, ale nie mówi o tym „jak być powinno” – zaznacza liderka Centrum Psychologii Moralności.

W badaniu można wziąć udział wchodząc na stronę www.mojamoralnosc.pl.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)