Mumia z Muzeum Narodowego w Warszawie należy do kobiety będącej w ciąży – odkryli naukowcy z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz Uniwersytetu Warszawskiego. To jedyny taki znany przypadek na świecie.
Najnowsze wyniki badań polskich naukowców opublikował właśnie „Journal of Archaeological Science”. W 2016 roku dzięki badaniom tomograficznym ustalono, że zabalsamowane ciało znalezione w grobowcach królewskich w Tebach w Górnym Egipcie należy do kobiety. To był pierwszy przełom, bo wcześniej uważano, że to mumia kapłana Hor-Dżehutiego z I w. p.n.e. Najnowsze odkrycie, dokonane w ramach Warsaw Mummy Project (Warszawskiego Projektu Interdyscyplinarnych Badań Mumii), jest jeszcze bardziej sensacyjne. Okazuje się, że to ciało kobiety w ciąży.
Pochodziła z elity społeczności tebańskiej i została starannie zmumifikowana, owinięta w tkaniny i wyposażona w bogaty zestaw amuletów. Ciało zostało częściowo obrabowane przez handlarzy starożytności w XIX wieku. Nie wiadomo, jakie inne przedmioty znajdowały się wewnątrz mumii – donoszą naukowcy zaangażowani w projekt.
Jak udało się im ustalić, kobieta zmarła między 20 a 30 rokiem życia wraz z płodem w wieku pomiędzy 26 a 30 tygodniem ciąży. Odkrycie to jest jedynym znanym na świecie przypadkiem zabalsamowanej ciężarnej kobiety.
Mumia daje nowe możliwości badań nad ciążą w czasach starożytnych, które można porównać z aktualnymi przypadkami. Ponadto zabytek rzuca światło na niezbadany aspekt starożytnych egipskich zwyczajów pogrzebowych i interpretacji ciąży w kontekście starożytnej egipskiej religii – czytamy na fejsbukowym profilu projektu.
Naukowcy nie wiedzą, kim była zmarła kobieta. Zauważają jednak, że jej mumia, którą można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie, stanowi doskonały przykład starożytnych egipskich umiejętności balsamowania, co sugeruje wysoką pozycję społeczną. Dodają, że trumna, w której przybyła do Warszawy w 1826 r., została wykonana w regionie tebańskim dla kapłana Hor-Dżehutiego, żyjącego w I w. p.n.e.
Jej rzekomego znaleziska w królewskich grobowcach w Tebach nie można udowodnić, ale nie można go też odrzucić na tym etapie badań. Zapewne jest to tylko legenda, która miała na celu podniesienie ceny zabytku na rynku antykwarycznym w XIX w. Z powodu tych jeszcze niewyjaśnionych kwestii nazywamy ją Tajemniczą Damą.
Warsaw Mummy Project jest inicjatywą grupy archeologów i bioarcheologów z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy za cel postawili sobie przebadanie ludzkich i zwierzęcych mumii egipskich z Muzeum Narodowego w Warszawie. Twierdzą, że egipskie mumie są znakomitym źródłem wiedzy o cywilizacji znad Nilu i jej władcach. Stanowią nieskończone źródło informacji na temat tego, jak wyglądało prawdziwe życie w starożytnym Egipcie oraz kultura i wierzenia związane z pochówkiem. Naukowcy szukają odpowiedzi na najbardziej szczegółowe pytania dotyczące wieku, przyczyn śmierci, przebytych chorób, poziomu życia czy nawet poziomu stresu starożytnych Egipcjan!
MK, źródło: Facebook/WarsawMummyProject