Aktualności
Badania
21 Września
Fot. Dariusz Piekut
Opublikowano: 2023-09-21

Kanapa narożna z funkcją spania – patent naukowca z PB

Zajmuje mniej miejsca niż klasyczna, pozwala na lepszy komfort wypoczynku czy sen dla dwóch dorosłych osób, a przy tym ma ruchomą poduchę i oparcie zaopatrzone w mechanizm blokujący – taka jest kanapa narożna autorstwa naukowca z Politechniki Białostockiej.

Znane przysłowie mówi, że „potrzeba jest matką wynalazków”. Nie inaczej było w przypadku konstrukcji zgłoszonej do opatentowania przez dr. hab. inż. Dariusza Szpicę, kierownika Katedry Budowy i Eksploatacji Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Sam pomysł zrodził się po obserwacjach, użytkowaniu i dyskusjach z innymi użytkownikami tego typu łóżek – wyjaśnia autor wynalazku, dodając, że problemem w kanapach narożnych nie jest funkcja
wypoczynkowa, lecz funkcja spania. – Kiedy rozłożymy taką klasyczną kanapę narożną mamy poprzeczne krawędzie czy podziały, które mogą nam przeszkadzać podczas snu – wskazuje prof. Szpica.

Stąd zrodził się pomysł, żeby połączyć tapczan z narożnikiem. Naukowiec zastosował dwa takie same materace jak w klasycznym tapczanie. Nowatorskie rozwiązanie składa się z ramienia kanapowego zaopatrzonego w rozkładane siedzisko i oparcie, poręczy bocznych oraz połączonego z ramieniem elementu narożnikowego zaopatrzonego w zawiasowo zamocowaną ruchomą poduchę. Ten ostatni element z pozycji zwartej odchylony jest na zewnątrz kanapy za pomocą zawiasu i ustawiony pionowo równolegle do poręczy bocznej. Rozwiązuje to problem zsuwania się poduszek znany z tradycyjnych kanap narożnych.

Tutaj uchylna czy też obrotowa poducha dodatkowa powoduje to, że w stanie rozłożonym mamy blokadę do przesuwania poduszki – tłumaczy białostocki innowator.

Poducha obrotowa blokuje poduszkę, która się nie przesuwa, a dodatkowe blokady zapobiegają niekontrolowanemu przemieszczaniu się materaców przy nacisku na ich krawędzie. Rozwiązanie według wynalazku zapewnia kompaktową kanapę narożną, gdyż po jej rozłożeniu do realizacji funkcji spania, ruchoma poducha po ustawieniu w pozycji pionowej stanowi przedłużenie poręczy bocznej, przez co nie zwiększa gabarytu mebla.

MK, źródło: PB

Dyskusja (0 komentarzy)