Aktualności
Badania
30 Sierpnia
Źródło: www.uw.edu.pl
Opublikowano: 2019-08-30

Kiedy człowiek zaczął dokonywać zmian środowiska?

Wpływ człowieka na środowisko w bardziej odległej przeszłości był do tej pory wyraźnie niedoszacowany – sugerują wyniki badań prowadzonych w ramach międzynarodowego projektu ArchaeoGLOBE. Wzięło w nim udział 255 archeologów z całego świata, w tym z Uniwersytetu Warszawskiego.

Na łamach czasopisma „Science” ukazał się właśnie artykuł Archaeological assessment reveals Earth’s early transformation through land use podsumowujący aktualną wiedzę na temat przekształceń środowiska przez człowieka w ciągu ostatnich 10 tys. lat. Wyniki przedstawionych w nim badań są efektem międzynarodowego projektu ArchaeoGLOBE. Dzięki projektowi zebrano informacje dotyczące uprawy ziemi przez człowieka w 146 regionach obejmujących wszystkie kontynenty (poza Antarktydą) w okresie od 10 tys. lat temu do połowy XIX wieku.

– Według niektórych geologów żyjemy obecnie w antropocenie, epoce zdominowanej przez działalność człowieka. Choć za początek antropocenu zwykle uważana jest rewolucja przemysłowa w XVIII/XIX wieku, istotne zmiany środowiska przez ludzkie społeczności następowały już dużo wcześniej – mówi jeden z autorów artykułu dr hab. Arkadiusz Sołtysiak z Zakładu Bioarcheologii Instytutu Archeologii UW.

Dodaje, że zmiany środowiska poprzez wprowadzenie intensywnych metod uprawy ziemi oraz urbanizację zostały zainicjowane już 6 tys. lat temu i w ciągu kolejnych 4 tys. lat rozpowszechniły się na więcej niż połowie ekumeny.

– Choć skala tych zmian była początkowo niewielka w porównaniu z czasami po rewolucji przemysłowej, dane projektu ArchaeoGLOBE sugerują, że wpływ człowieka na środowisko w bardziej odległej przeszłości był do tej pory wyraźnie niedoszacowany – wyjaśnia dr hab. Sołtysiak.

W projekcie ArchaeoGLOBE uczestniczyło 255 archeologów z całego świata. Zebrane przez nich dane są dostępne w bazie ArchaeoGLOBE Harvard DataVerse.

Źródło: UW

 

Dyskusja (0 komentarzy)