Innowacyjna kompozycja mineralna, która wspomaga wzrost roślin w najtrudniejszych warunkach, poprawia strukturę gleby oraz łączy w sobie funkcje nawożenia i nawadniania, powstała na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Rozwiązanie pomaga w świadomy i zrównoważony sposób kształtować środowisko.
Kompozycję mineralną opracowali dr hab. inż. Tomasz Gawenda i dr inż. Agata Stempkowska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Potocznie jest nazywana rdzeniem powietrzno-mineralno-nawadniającym, a stosuje się ją w uprawie drzew, krzewów, roślin ozdobnych i warzyw. Może być używana zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach, takich jak wazony, donice czy skrzynie. Szczególnie przydaje się w miejskich nasadzeniach, gdzie powierzchnia trawnika jest ograniczona, a rośliny często rosną w otoczeniu kostki brukowej.
Rdzeń składa się z surowców mineralnych, które są produktami ubocznymi przeróbki i oczyszczania kruszyw. Choć można by je uznać za odpady, w rzeczywistości surowce te są bogate w biodostępne składniki mineralne, niezbędne dla roślin. Proces produkcji obejmuje kruszenie surowców w kruszarce szczękowej do określonego uziarnienia, przesiewanie w przesiewaczu wibracyjnym dwupokładowym, co pozwala na wysianie wąskiej frakcji, oraz separację ziaren płaskich i kubicznych za pomocą specjalistycznych przesiewaczy wielopokładowych.
Rdzenie mogą być implementowane na różne sposoby. Podczas nasadzeń roślin wkłada się rdzeń obok rośliny i zasypuje ziemią. W przypadku dużych drzew, szczególnie tych w zabetonowanych obszarach, wykonuje się nawiercenia w gruncie, wprowadza rdzeń do otworów i zasypuje je. Na stokach, gdzie woda szybko spływa, rdzenie można umiejscowić w kształcie podwójnego T, aby efektywnie wyłapywały wodę i wprowadzały ją do gleby. Pierwsze rdzenie zostały już zainstalowane na terenie kampusu AGH, gdzie wspierają wzrost dębów.
źródło: AGH