Projektowanie nowych urządzeń czy aplikacji ułatwiających proces komunikowania się osób niepełnosprawnych ze światem to zadanie przeznaczone dla wielu różnych instytucji. Politechnika Opolska zasiliła grono podmiotów zaangażowanych włączając się w projekt „Badanie możliwości wykorzystania masowo produkowanych kontrolerów gier i metod rozpoznania mimiki twarzy do sterowania komputerem osobistym przez osoby niepełnosprawne z ograniczoną sprawnością ruchową wszystkich kończyn na przykładzie systemu Face Controller wykorzystującego kontroler Microsoft Kinect”, realizowany razem ze Stowarzyszeniem na rzecz Równego Dostępu do Kształcenia Twoje Nowe Możliwości z Wrocławia.
Opolska uczelnia otrzymała w tym celu do użytkowania i testowania egzemplarze urządzenia Face Controller. Urządzenie to przejdzie fazę weryfikacyjną podczas zajęć na różnych kierunkach, nie tylko na tych ściśle związanych z informatyką. Chodzi o to, by jak najliczniejsze grono studentów mogło zapoznać się z rozwiązaniami usprawniającymi korzystanie z komputera przez osoby niepełnosprawne, podkreśla dr inż. Krzysztof Wróbel z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, opiekun pracowni komputerowej, w której zainstalowana została aparatura. Poza tym producent Face Controller liczy na uzyskanie od użytkowników informacji zwrotnej, co pozwoli nie tylko na wyeliminowanie ewentualnych błędów w oprogramowaniu, ale także na usprawnienie jego działania.
Cały proces dydaktyczny związany z wykorzystaniem kontrolera powierzony został dr inż. Aleksandrze Kawale-Janik, która w swoim dorobku naukowym posiada już doświadczenie z interfejsami mózg-komputer. Badaczka podkreśla, że jej zadaniem jest uwrażliwienie studentów na potrzeby odbiorów projektowanych przez nich aplikacji czy stron internetowych. Tylko w ten sposób bowiem stworzyć można produkt, z którego bez problemu korzystać będą użytkownicy dysponujący zróżnicowanym potencjałem wiedzy technologicznej oraz ci, dla których na przykład uderzenie w klawiaturę, kliknięcie myszką czy wykorzystanie mimiki jest jedyną możliwością kontaktu ze światem.
az
(źródło: po.opole.pl)