Technologię służącą zwiększeniu możliwości satelitarnej komunikacji optycznej opracowują naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badania prowadzone są w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej ScyLight.
Zapotrzebowanie na coraz szybszą transmisję danych dotyczy także łączy satelitarnych. Standardowe połączenia radiowe między satelitą a stacją naziemną zaczynają być uzupełniane łączami optycznymi, które oferują o wiele większą przepustowość. W praktyce, przy bezchmurnym niebie, możliwe jest na przykład dużo szybsze przesyłanie zdjęć wykonanych na orbicie Ziemi. Jedną z istotnych kwestii związanych z użytkowaniem urządzeń umieszczonych na satelicie jest precyzyjny pomiar odległości do stacji naziemnej. Tutaj łącza optyczne mają także dużo większy potencjał w porównaniu do odpowiedników radiowych.
Projekt „CCSDS Standardised Ranging for Optical Communication Terminals” z udziałem naukowców z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, realizowany w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ScyLight, ma na celu stworzenie systemu optycznego, który pozwoli na demonstrację precyzyjnego wyznaczania odległości pomiędzy satelitą a stacją naziemną, wykorzystując do tego celu już istniejący kanał komunikacji optycznej. Typowa odległość w zenicie między satelitą na niskiej orbicie (LEO) a stacją naziemną to 300–1000 km. Średni błąd pomiaru odległości będzie nie większy niż 3 cm.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest głównym wykonawcą projektu. Za koordynację przedsięwzięcia odpowiada dr Piotr Kolenderski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Podwykonawcami są dwie firmy: SYDERAL Polska z Gdańska i Work Microwave z Niemiec. Pierwsza zajmie się opracowaniem elektroniki, w szczególności implementacją metody pomiaru odległości w strukturze FPGA. Natomiast druga firma pełni rolę użytkownika końcowego opracowywanej technologii.
Analizując bieżące wydarzenia w branży, jesteśmy przekonani, że technologie w zakresie komunikacji kwantowej i optycznej będą zdobywać coraz szersze zastosowanie w kosmosie – przekonuje Tadeusz Kocman, kierownik ds. rozwoju biznesu w SYDERAL Polska.
Realizacja projektu potrwa do końca 2023 roku.
źródło: UMK