Jak przyspieszenie grawitacyjne i niskie ciśnienie wpływają na właściwości smarów wykorzystywanych w przemyśle kosmicznym? Odpowiedzi na to pytanie poszukają młodzi naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach prestiżowego programu PETRI, prowadzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną.
Solid Lubricants in µGravity from Gdańsk (SLugG) – to nazwa projektu badawczego studentów Politechniki Gdańskiej. Realizują go w ramach programu PETRI, który Europejska Agencja Kosmiczna stworzyła z myślą właśnie o studentach wchodzących w świat nauk i technologii kosmicznych. Zespół z Gdańska jest jednym z pięciu w całej Europie i jedynym z Polski, który zakwalifikował się do tego programu.
Celem projektu jest przeprowadzenie badań naukowych nad wpływem przyspieszenia grawitacyjnego i ciśnienia na tarcie oraz właściwości smarów wykorzystywanych w przemyśle kosmicznym.
Dotychczasowe badania przeprowadzone przez chińskich naukowców oraz porównania pracy mechanizmów w kosmosie z wynikami symulacji sugerują możliwy wpływ mikrograwitacji na tarcie. Nikt go jednak nigdy nie udowodnił – tłumaczy Szymon Krawczuk, lider projektu i student międzynarodowego kierunku Engineering and Management of Space Systems na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG.
W swoich badaniach studenci chcą zastosować nowatorski tribometr wibracyjny, opracowany na uczelni przez dr. inż. Adama Dąbrowskiego podczas jego studiów doktoranckich. Dzięki zastosowaniu innego sposobu pomiaru (poprzez obserwację związanego z tarciem współczynnika tłumienia drgań) oraz wykorzystaniu smaru stałego, zespół spodziewa się osiągnąć niepewność pomiarową o kilka rzędów wielkości mniejszą niż w dotychczas przeprowadzanych eksperymentach.
Projekt realizowany jest we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną oraz działającym przy Uniwersytecie w Bremie centrum ZARM. To właśnie tam znajduje się wieża zrzutowa (drop tower), z której korzystają naukowcy. Instalacja pozwala na przeprowadzenie eksperymentów w warunkach nieważkości uzyskiwanej poprzez spadek swobodny z dużej wysokości, najczęściej w próżni.
Na potrzeby eksperymentu konstruujemy specjalną komorę próżniową, w której zainstalujemy zestaw 3 tribometrów wibracyjnych, a także: pojemnościowy i optyczny system pomiaru drgań beleczki, pompę próżniowej, elektronikę pozwalającą na akwizycję danych i sterowanie podsystemami eksperymentu oraz oprogramowanie umożliwiające kontrolę i zadaniowanie systemu oraz odbiór i interpretację danych naukowych – wyjaśnia Krawczuk.
Zespół z Politechniki Gdańskiej tworzy siedmioro studentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, działających w kole naukowym SimLE. Projekt finansowany jest przez Europejską Agencję Kosmiczną, przy wsparciu ze środków Politechniki Gdańskiej.
źródło: PG