Robert Lewandowski, kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej, wziął udział w badaniach opracowanych przez naukowców z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Zostały przeprowadzone w Europejskim Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia w Zabrzu.
European HealthTech Innovation Center w Zabrzu to najnowocześniejsze w tej części Europy centrum badawczo-rozwojowe z zakresu technologii dla zdrowia. Funkcjonuje w strukturach Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Program badań piłkarzy to jeden z wielu projektów realizowanych w EHTIC. Jego celem jest wspomaganie treningu, poprawa wydajności podczas meczu oraz zapobieganie kontuzjom.
Badanie realizowane jest z udziałem m.in. osteopatów oraz fizjoterapeutów. Koncentrujemy się na analizie ruchu, aktywności mięśni, badaniach równowagi czy szybkości reakcji na bodźce zewnętrzne. Robert Lewandowski jako jeden z pierwszych piłkarzy poddał się naszym badaniom – mówi prof. Marek Gzik, dyrektor EHTIC.
Jak dodaje prof. Zbigniew Paszenda, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, naukowcy gościli w swoich laboratoriach także m.in. Łukasza Podolskiego, byłego reprezentanta Niemiec, piłkarza Górnika Zabrze.
Inżynieria biomedyczna to także inżynierskie wspomaganie rożnych dyscyplin sportowych – tłumaczy pros. Paszenda.
Robert Lewandowski uczestniczył w badaniach na Wydziale Inżynierii Biomedycznej!https://t.co/MNkcTeu7LU pic.twitter.com/6s5JPDAW8R
— Politechnika Śląska (@polsl_pl) June 14, 2022
Badania opracował i przeprowadził interdyscyplinarny zespół pod kierunkiem dr. hab. inż. Jacka Jurkojcia, prof. PŚ (Katedra Biomechatroniki PŚ), dr Igi Garbowskiej (Klinika Osteopatii Igi Garbowskiej) oraz mgr. Bartłomieja Spałka (Górnik Zabrze).
Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia jest samodzielną jednostką powstałą w ramach Politechniki Śląskiej w Zabrzu. Ma odgrywać rolę lidera w zakresie rozwijania i wdrażania innowacyjnych technologii medycznych. Otwarto je w październiku ub.r. Do kluczowych zadań EHTIC będzie należeć prowadzenie badań naukowych, a także studiów podyplomowych oraz opracowywanie i wdrażanie nowoczesnych technologii i wyrobów medycznych, służących poprawie profilaktyki, wczesnej diagnostyce i skutecznemu leczeniu chorób. Innowacje mają być skoncentrowane na badaniach nad sztuczną inteligencją, telemedycyną oraz informatyką kliniczną. Politechnika Śląska ma w tym zakresie ogromne doświadczenie, ponieważ od 10 lat funkcjonuje tu jedyny w Polsce Wydział Inżynierii Biomedycznej, specjalizujący się w takich technologiach, jak biomateriały, biosensoryka i biomechatronika.
EIHTC to największa inwestycja tego typu w naszej części Europy. Kosztowała blisko 110 mln zł.
MK, źródło: PŚl