Aktualności
Badania
13 Czerwca
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2024-06-13

Lubelscy naukowcy w konsorcjum rewitalizującym dziedzińce historycznych miast

Rewitalizację dziedzińców historycznych miast, która ochroni przed skutkami zmian klimatycznych, ale także poprawi jakość życia mieszkańców, przeprowadzi międzynarodowe konsorcjum badawcze z udziałem naukowców Politechniki Lubelskiej.

Zmiany klimatu nie sprzyjają zachowaniu dziedzictwa historycznych miast. Szczególnie trudna jest sytuacja dziedzińców, ponieważ brakuje jasnej strategii zarządzania tymi przestrzeniami. Bez odpowiedniej rewitalizacji klimatycznej i nowego podejścia w ich organizacji, zmiany klimatu staną się coraz bardziej odczuwalne przez mieszkańców.

Z pomocą przyjdą naukowcy skupieni w międzynarodowym konsorcjum RE-PUBLIC SPACES. Połączyło ono 9 partnerów z czterech państw, w tym instytucji naukowych z Włoch (Fondazione LINKS), Chorwacji (Energy institute Hrvoje Požar) i Słowenii (University of Ljubljana), a także miast: Łodzi, Osijek, Pinerolo i Velenje. Prace koordynują badacze z Katedry Konserwacji Zabytków Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Chcemy stworzyć przestrzenie, które nie tylko chronią przed skutkami zmian klimatycznych, ale także poprawiają jakość życia mieszkańców. Rewitalizacja dziedzińców historycznych miast jest więc nie tylko możliwa, ale także niezbędna, aby tworzyć przyjazne i zrównoważone środowisko miejskie – uważa dr inż. arch. Kamila Boguszewska z Politechniki Lubelskiej.

W ramach projektu przeprowadzone zostaną wdrożenia pilotażowe w czterech europejskich miastach: Łodzi, Osijeku, Pinerolo i Velenje.

Opracujemy nową metodologię analizy dziedzińców jako organizmu przestrzennego wraz ze strategiami adaptacji, które uwzględniają specyficzne czynniki klimatyczne w każdym regionie. Testowane i oceniane będą nowe strategie w lokalnych projektach pilotażowych (w miastach) oraz opracowane zostaną protokoły i wytyczne dla miast – zapowiada badaczka.

W Łodzi naukowcy skupią się na problemie nawalnych deszczy, wprowadzając infrastrukturę zieloną i rozwiązania czerpiące z natury, aby rozszczelnić podwórka i poprawić gospodarkę wodną. W Pinerolo ochłodzą przestrzenie miejskie poprzez wprowadzenie elementów małej architektury i zadaszeń o wysokim albedo, które odbijają światło. W Velenje w Słowenii naprawią z kolei źle zrewitalizowaną przestrzeń, która stała się pustynią miejską. Tam wprowadzą mobilne meble z elementami zieleni, które umożliwią różnorodne aranżacje przestrzeni, używając naturalnych materiałów. Osijek w Chorwacji będzie natomiast miejscem, gdzie zastosowane zostaną różne elementy błękitno-zielonej infrastruktury, elementy wodne, takie jak zamgławiacze czy fontanny, aby chłodzić miasto.

Budżet projektu, który rozpoczął się 1 czerwca, wynosi 1,5 mln euro. To największy międzynarodowy projekt naukowy finansowany przez Unię Europejską, w którym bierze udział Politechnika Lubelska. Środki pochodzą z programu naukowo-wdrożeniowego Interreg Central Europe, którego celem jest znalezienie najlepszych rozwiązań dla wspólnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne czy transformacja cyfrowa. W drugim naborze złożono 280 wniosków z całej Europy Środkowej. Finansowanie w wysokości 76,3 mln euro otrzymało 47 z nich. Siedmioma  zarządzają polskie instytucje.

źródło: PL

Dyskusja (0 komentarzy)