Aktualności
Badania
16 Sierpnia
Opublikowano: 2018-08-16

Lubelscy okuliści z UM pionierami w leczeniu jaskry

Lubelscy uczeni z Kliniki Okulistyki Ogólnej Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego, współpracujący z zespołem prof. Pawła Grieba z Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, jako pierwsi na świecie zastosowali cytykolinę w postaci doustnych tabletek u pacjentów z jaskrą. Doskonałe efekty działania tej terapii zostały potwierdzone w Polsce oraz w wielu krajach świata.

Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Niedawno naukowcy dowiedli, że rozwój tej niebezpiecznej choroby spowalniają tabletki z cytykoliną. Powstrzymują one proces obumierania komórek zwojowych siatkówki oka i wspierają standardową terapię leczenia jaskry. Inicjatorem wprowadzenia metody wspomagającej leczenie jaskry z ich udziałem był prof. Robert Rejdak.

– Prace nad cytykoliną były częścią mojej habilitacji – przyznaje prof. Rejdak. – Zajmowałem się nią już wcześniej, ponieważ zanim zostałem okulistą byłem farmakologiem i zrobiłem doktorat z tej dziedziny. Jako farmakolog uczestniczyłem w wielu projektach wprowadzających leki, zresztą nadal biorę w nich udział również jako profesor okulistyki.

Cytykolina była najpierw lekiem stosowanym przez neurologów w leczeniu udarów i stanów po urazach centralnego układu nerwowego. Aplikowano ją w zastrzykach domięśniowych lub wlewach dożylnych. Nie zawsze jednak przynosiła efekty, natomiast okazała się niezwykle skuteczna w podawaniu doustnym w chorobach jaskry. Teraz nie jest już lekiem, lecz nutraceutykiem, który posiada cechy środka farmaceutycznego, bez elementów toksyczności charakterystycznych dla medykamentów.

– Nutraceutyk jest bezpieczny i nie szkodzi żadnym narządom, ani organom wewnętrznym. Uznawany jest za suplement diety, który wspomaga standardowe leczenie jaskry. Powstrzymuje rozwój tej groźnej dla oczu choroby, powodującej utratę wzroku. Nie zastępuje jednak klasycznego leczenia, tylko je wspomaga – zastrzega prof. Rejdak.

Kilkunastoletnie badania nad stworzeniem tabletki z cytykoliną prowadzone były przy współudziale międzynarodowych ośrodków, m.in. w niemieckiej Tybindze.  Badano pacjentów z jaskrą leczonych tabletkami z cytykoliną przy wykorzystaniu różnych metod, głównie testów elektrofizjologicznych. Wykazano bardzo wysoką skuteczność cytykoliny jako środka, który hamuje proces obumierania komórek zwojowych siatkówki oka. Wyniki potwierdzone zostały przez inne niezależne ośrodki badawcze m.in. we Włoszech i Korei. Powstały liczne publikacje naukowe na ten temat. Po sukcesie wieloletnich badań, substancją leczniczą zainteresował się przemysł farmaceutyczny. Tabletki z cytykoliną są już dostępne na rynku suplementów diety w wielu krajach. Mogą być stosowane również prewencyjnie przez osoby obciążone dziedzicznie tą chorobą, ale dopiero po faktycznym zdiagnozowaniu zagrożenia jaskrą.

– We Włoszech metoda ta została oficjalnie zaakceptowana przez tamtejsze Ministerstwo Zdrowia. Jesteśmy z tego bardzo dumni, bo rzadko się zdarza w okulistyce, aby Polacy wymyślili jakąś terapię od początku do końca i przeprowadzili z sukcesem wszystkie badania – podsumowuj prof. Rejdak.

(Źródło: www.liderzyinnowacyjnosci.com)

Dyskusja (0 komentarzy)