Aktualności
Badania
17 Lipca
Źródło: Nauka w Polsce
Opublikowano: 2019-07-17

Ludzie polowali na mamuty

Nie ma już wątpliwości, że w epoce lodowcowej ludzie polowali na mamuty. Potwierdza to odkrycie polskich naukowców. Dr hab. Piotr Wojtal i dr Jarosław Wilczyński z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie znaleźli fragment krzemiennego grotu sprzed 250 tys. lat wbity w żebro mamuta. Oznacza to, że nasi przodkowie polowali na mamuty za pomocą oszczepów. Wprawdzie zachowany fragment ostrza ma zaledwie 7 mm długości, ale dzięki tomografii komputerowej widać wyraźnie, że jest wbity w kość. Zdaniem badaczy krzemień odłamał się w momencie wbicia włóczni w ciało zwierzęcia.

O tym, że ludzie polowali na mamuty, świadczą też dowody pośrednie. Archeolodzy odkopali bowiem w tym samym miejscu liczne kamienne narzędzia. Ponad połowa z 200 przebadanych ostrzy nosi ślady potwierdzające, że groty te wykorzystywano w oszczepach.

To pierwsze w Europie i jedno z zaledwie pięciu tego typu odkryć na świecie. Znalezisko pochodzi ze stanowiska archeologicznego Kraków Spadzista, jednego z największych na naszym kontynencie nagromadzeń kości mamutów, które odkryte zostało przypadkowo w 1967 roku nieopodal kopca Kościuszki. Do tej pory archeolodzy odkopali tam szczątki co najmniej 110 mamutów sprzed ok. 250 tys. lat.

Wyniki badań polskich naukowców opisano w kwietniowym numerze czasopisma „Qauternary Science Reviews”.

JK

(Źródło: ISiEZ PAN)

Dyskusja (0 komentarzy)