Aktualności
Badania
17 Stycznia
Źródło: www.pg.edu.pl
Opublikowano: 2023-01-17

Magnetyczna farba, która ochroni przed patogenami

Zwalczy bakterie, usunie plamy i uwolni powietrze w pomieszczeniu od szkodliwych związków, a do tego zastąpi tablicę magnetyczną – takiej farby hybrydowej jeszcze na rynku nie było. Jej uzupełnieniem jest biobójcza i samoczyszcząca gładź szpachlowa. W tandemie zapewnią ochronę przed rozwojem patogenów wewnątrz budynku. Wynalazek powstał na Politechnice Gdańskiej.

Farbę oraz gładź szpachlową o właściwościach samoczyszczących, biobójczych i magnetycznych opracowała mgr inż. Izabela Malinowska, doktorantka w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Efekt samoczyszczący farby polega na tym, że w kontakcie z zanieczyszczeniem obecny w niej dodatek fotokatalityczny rozkłada brud, tłuste zanieczyszczenia oraz niszczy patogeny chorobotwórcze. Dodatkowo zastosowanie farby na ścianach zapewni oczyszczanie powietrza z lotnych zanieczyszczeń organicznych czy NOx (to szkodliwe dla zdrowia tlenki azotu powstające m.in. w wyniku spalania paliw).

Obecność związków cynku w opracowanej strukturze kompozytu tworzy tak silną barierę biologiczną, że patogeny nie rozwijają się na powierzchni, a obecne na niej szczepy bakterii szpitalnych są w krótkim czasie niszczone. Badania zostały przeprowadzone m.in. na szczepach bakterii Gram-dodatnich (gronkowiec złocisty) oraz Gram-ujemnych (m.in. Escherichia coli) – tłumaczy Izabela Malinowska.

Aby aktywować właściwości samoczyszczące wystarczy sztuczne oświetlenie, ochrona biologiczna będzie aktywna nawet przy wyłączonym świetle.

Tymczasem większość produktów dostępnych obecnie na rynku opiera się na zawartości dwutlenku tytanu, który jest aktywny tylko pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, a promieniowanie słoneczne i oświetlenie wewnętrzne tylko w niewielkim stopniu są w stanie aktywować te funkcjonalności – zauważa prof. Anna Zielińska-Jurek, pod której kierunkiem powstał wynalazek.

Ze względu na właściwości magnetyczne farba może pełnić też rolę tablicy magnetycznej. Jako dopełnienie farby opracowana została gładź szpachlowa.

Jednoczesne pokrycie ściany gładzią i farbą stworzy ochronę biologiczną zabezpieczającą budynek przed rozwojem mikroorganizmów chorobotwórczych, chroniąc zdrowie domowników – zapewniają autorki.

Ich rozwiązanie może pomóc zwiększyć funkcjonalność powłok, zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej, takich jak: szpitale, przychodnie zdrowia, szkoły, sale konferencyjne, sale zabaw, restauracje. Farbę opracowaną na PG można używać do różnych powierzchni – nie tylko ścian, ale i do drewna, metalu, tworzyw sztucznych, które można pokryć powłoką ochronno-dekoracyjną.

Gdyby na przykład klamki czy przyciski w windzie zostały pokryte opracowaną farbą, wirusy nie rozprzestrzeniałyby się – podkreśla Izabela Malinowska.

Co więcej, farba jest bezpieczna dla środowiska. Zastosowany przez badaczki związek biologiczny należy do naturalnie występujących związków w środowisku. Ponadto sposób otrzymywania opracowanego przez nie kompozytu jest na tyle uniwersalną metodą, że może być dodawany na  każdym etapie produkcji i nie zmienia właściwości pierwotnych farby i gładzi.

Za innowacyjny sposób otrzymywania i zastosowania kompozytów trzyfunkcyjnych bio-foto-magnetycznych do wytwarzania powłok ochronnych i dekoracyjnych o właściwościach biobójczych, magnetycznych i samooczyszczających Izabela Malinowska otrzymała nagrodę główną w konkursie EKOinnowator 2022.

źródło: PG

Dyskusja (0 komentarzy)