Aktualności
Badania
23 Stycznia
Opublikowano: 2017-01-23

Medyczny Oskar

Polski profesor po raz drugi otrzymał nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej. To medyczny odpowiednik Oscara. Lekarz dostał nagrodę za skomplikowany przeszczep szyi.

Prof. Adam Maciejewski kieruje zespołem Kliniki Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Na swoim koncie ma wiele sukcesów. W styczniu po raz kolejny odebrał „medycznego Oscara”.

Wirtuozeria na sali operacyjnej

Za pierwszym razem lekarz otrzymał tę nagrodę w 2014 roku za przeszczep twarzy u młodej kobiety. W tym roku Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej doceniło prof. Maciejewskiego za „łożoną allotransplantację narządów szyi” u 37-letniego mężczyzny.

Pacjent był okaleczony przez nowotwór. Zespół pod kierunkiem prof. Maciejewskiego przeszczepił mu krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz skórę przedniej ściany szyi. Dzięki pracy lekarzy mężczyzna znów może normalnie funkcjonować.

Bezwzględnie najlepszy

Pracę wybrano spośród 300 innych prezentacji zgłoszonych z całego świata. Jednak dokonania prof. Maciejewskiego okazały się bezkonkurencyjne. Oceniające prace jury niemal w całości (93%) zagłosowało na zgłoszenie polskiego lekarza – podaje „Dziennik Zachodni”.

(źródło: gazeta.pl; źródło zdjęcia: http://www.chirurgiarekonstrukcyjna.info/)

 

Dyskusja (0 komentarzy)