Aktualności
Badania
04 Lutego
Fot. Jan Zych
Opublikowano: 2020-02-04

Międzynarodowy sukces technologii „Smart orange” dla optoelektroniki i nanomedycyny

Innowacyjna technologia kropek kwantowych „Smart orange” autorstwa dr hab. inż. Katarzyny Matras-Postołek, prof. Politechniki Krakowskiej, została zaprezentowana podczas START:IP Matching Day 2020 w Wiedniu. Opracowane rozwiązanie może być z powodzeniem wykorzystywane w optoelektronice lub nanomedycynie. 

START:IP Matching Day, który odbył się 30 stycznia br. na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu, służył prezentacji innowacyjnych technologii i ich twórców z całej Europy. Prof. Katarzyna Matras-Postołek przedstawiła efekt prac prowadzonych przez zespół z Katedry Biotechnologii i Chemii Fizycznej Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Technologia „Smart orange” dotyczy otrzymywania półprzewodnikowych kropek kwantowych nowej generacji wykazujących intensywną luminescencję w obszarze światła widzialnego.

Kropki kwantowe (ang. quantum dots – QD) są półprzewodnikowymi nanokryształami o wielkości od 2 do 10 nanometrów. Ograniczona liczba atomów oraz średnica kilku nanometrów daje im wyjątkowe właściwości absorpcji i emisji promieniowania, które wynikają z występowania efektu ograniczenia kwantowego – zmieniając rozmiar cząstki równocześnie zmianie ulega jej przerwa energetyczna. W ten sposób, mając jeden półprzewodzący materiał, możemy otrzymać różnokolorowe znaczniki. Jest to jedna z najważniejszych właściwości kropek kwantowych.

W celu otrzymywania kropek kwantowych wykorzystywane są różne związki pierwiastków, najczęściej składające się z selenku kadmu pokrytego warstwą siarczku cynku. Rozwiązanie opracowane przez zespół pod kierunkiem prof. Katarzyny Matras-Postołek umożliwia wyeliminowanie toksycznych elementów i pozwala precyzyjnie kontrolować rozmiar i powierzchnię kropek kwantowych, a co za tym idzie właściwości optycznych nanomateriałów. Opracowana technologia może znaleźć zastosowanie w optoelektronice lub nanomedycynie.

źródło: PK

 

Dyskusja (0 komentarzy)