Laboratorium Elewacyjnych Turbin Wiatrowych rozpoczęło działalność w Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Zajmujące powierzchnię siódmego i ósmego piętra turbiny o pionowej i poziomej osi obrotu są w stanie wygenerować energię, która może w sytuacji awaryjnej zasilić uczelnianą sieć. Zamontowane maszyny wyposażone zostały w urządzenia pomiarowe, dzięki którym naukowcy mogą zbierać dane opisujące np. właściwości przepływu powietrza w okolicy turbin, natężenie hałasu i drgań generowanych przez urządzenia czy parametry określające zmienne meteorologiczne, takie jak prędkość i kierunek wiatru.
Uzyskane w ten sposób wyniki pozwolą skonkretyzować wytyczne dotyczące możliwości wykorzystania optymalnych stref znajdujących się w przestrzeni miejskiej, w których można będzie zainstalować turbiny elewacyjne. W chwili obecnej aglomeracje takie jak, Dubaj czy Londyn stawiają na ekspansję miejskich stanowisk wiatrowych, doceniając ich walory nie tylko ekologiczne, ale także wzmacniające bezpieczeństwo energetyczne budynków.
Jak podkreśla prof. dr hab. inż. Mariusz Filipowicz z Katedry Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego AGH, jedno urządzenie, przy założeniu, że wystąpią korzystne warunki wiatrowe, może wygenerować do ok. półtora kilowata mocy, więc w momencie jakiekolwiek awarii zasilania, wiatraki mogą realnie stać się alternatywnym źródłem mocy zaopatrującym w energię wybrane systemy budynków.
Do tej pory turbiny wiatrowe umiejscawiane były na terenach niezabudowanych, AGH chciałaby zmienić tak jednostronny sposób ich funkcjonowania, kładąc nacisk na potrzebę rozwoju odnawialnych źródeł energii także w miastach.
az
(źródło: agh.edu.pl)