Aktualności
Badania
30 Marca
Źródło: Łukasiewicz – PIAP
Opublikowano: 2022-03-30

Misja księżycowa z udziałem polskich naukowców?

Inżynierowie Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów znaleźli się w gronie finalistów międzynarodowego konkursu na zaproponowanie i przetestowane systemu robotycznego dla rozpoznania surowcowego na Księżycu dla umożliwienia przyszłej eksploatacji zasobów pozaziemskich.

W lipcu ubiegłego roku inżynierowie Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP wysłali zgłoszenie swojego udziału w zawodach Space Resources Challenge organizowanych wspólnie przez Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz połączone siły Luksemburskiej Agencji Kosmicznej i Luksemburskiego Instytutu Nauki i Technologii (ESRIC). Przeszli etap selekcji wraz z 13 innymi zespołami z Europy i Kanady. W listopadzie udali się do Holandii na specjalnie przygotowany tor testowy oddający środowisko księżycowe. W określonym czasie mieli pokonać tor przeszkód terenowych oraz zebrać dane o ciekawych strukturach geologicznych. Wywiązali się z tego zadania bez zarzutu i po ocenie komisji konkursowej znaleźli się w gronie 5 finalistów. Teraz przed nimi kolejny etap prac nad udoskonaleniem zaproponowanego rozwiązania.

Obecność na zawodach Europejskiej Agencji Kosmicznej to niesamowite doświadczenie. Możemy obserwować jak roboty sprawdzają się w zadaniach związanych z przeszukiwaniem nieprzyjaznego środowiska. Takie zastosowanie robotyki będzie podstawą przyszłej eksploracji Układu Słonecznego, a europejskie podmioty mogą odegrać w tym działaniu istotną rolę. Sam udział w takim przedsięwzięciu to marzenie każdego inżyniera – tłumaczy dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.

Pozostali finaliści, z którymi polscy naukowcy będą konkurować, to bardzo znane ośrodki badawcze zajmujące się programami kosmicznymi: ETH Zurich & University of Zurich (Szwajcaria), Mission Control Space Services (Kanada), FZI Forschungszentrum Informatik (Niemcy), Space Application Services & Universite Du Luxembourg & Dynamic Imaging Analytics & La Palma Research Centre & University de Lorraine & The Open University (Belgia/Luksemburg/Wielka Brytania/Francja).

To pierwszy tego typu konkurs organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Jego celem jest zaproponowanie i przetestowane systemu robotycznego dla rozpoznania surowcowego na Księżycu dla umożliwienia przyszłej eksploatacji zasobów pozaziemskich. Testy w ramach obecnego etapu odbywały się pod koniec listopada w holenderskim Noordwijk.

Nie wiedzieliśmy, jaki teren będzie musiał pokonać nasz robot i co może sprawić mu kłopoty. Dlatego gdy dojechaliśmy do kluczowego fragmentu i zobaczyliśmy w kamerach ślady pozostawione przez nas na badanej powierzchni, poczuliśmy się jak prawdziwi odkrywcy. Teraz chcielibyśmy zdecydowanie poprawić nasz wynik – zapowiada Jakub Główka z Łukasiewicz – PIAP, kierownik działu, w którym realizowane były przygotowania do konkursu.

Pięciu zwycięzców tego etapu będzie miało zapewnione finansowanie na udoskonalenie swojego rozwiązania i podejście do podobnego testu jeszcze raz we wrześniu 2022 roku. Tam zwycięzca będzie już tylko jeden – otrzyma on szansę rozwinięcia technologii i wpisania się w łańcuch dostaw ESA na potrzeby lotu na Księżyc. Finaliści mają dostarczyć gotowe elementy, które wraz z całym systemem wylądują w rejonie Bieguna Południowego Księżyca w 2029 roku (w ramach misji European Large Logistic Lander). To jedna z kilku obecnie planowanych misji księżycowych obok słynnej misji Artemis dedykowanej budowie stacji tranzytowo-badawczej na Południowym Biegunie Księżyca.

Robot wysłany na zawody przez polskich inżynierów to platforma mobilna ważąca 100 kilogramów przeznaczona do wizualnego rozpoznania terenu. W tym celu opracowano dedykowaną wersję robota, bazując na bazie platformy PIAP Patrol. Urządzenie wyposażone jest w specjalistyczne kamery i gąsienicowo-kołowy system napędu zapewniający zwiększoną mobilność w trudnych warunkach terenowych. Prace przygotowujące łazik do zawodów ESA odbywały się w siedzibie Łukasiewicz – PIAP. Czasu było bardzo mało, więc wiele z problemów było rozwiązywanych w ostatnim momencie. Pracownikom PIAP: Jakubowi Główce, Filipowi Jędrzejczykowi i Michałowi Bryle wsparcia udzielał Łukasz Kruszewski z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP to polskie centrum nowych technologii. Instytut powstał w 1965 roku, a od kwietnia 2019 roku jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz. Specjalizuje się w automatyzacji i robotyzacji produkcji, robotyce mobilnej na rzecz bezpieczeństwa, druku 3D oraz technologiach kosmicznych. Realizuje też prace badawcze i badawczo-rozwojowe, opracowuje, produkuje i sprzedaje do 23 krajów na świecie najwyższej klasy roboty mobilne. Siedziba Instytutu mieści się w Warszawie, a w Toruniu funkcjonuje Grupa badawcza urządzeń i sterowania napędów OBRUSN. Załoga Łukasiewicz – PIAP to blisko 250 osób pracujących w interdyscyplinarnych zespołach.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)