Aktualności
Badania
02 Września
Źródło: www.innorenew.eu
Opublikowano: 2022-09-02

Praca dla młodych naukowców przy grancie ERC

Trzech naukowców ma szansę dołączyć do zespołu realizującego prestiżowy grant European Research Council. Jego liderka, dr Anna Sandak z Uniwersytetu Primorska w Słowenii, poszukuje jednego postdoka i dwóch doktorantów. Konkurs na te stanowiska pozostaje otwarty tylko do 5 września.

Dr Anna Sandak, kierująca grupą badawczą InnoRenew CoE, w kwietniu została laureatką ERC Consolidator Grant. Jest pierwszą w Słowenii kobietą z grantem ERC CoG. Jej projekt „Bioinspirowana żywa skóra dla architektury” (ARCHI-SKIN) uzyskał finansowanie w wysokości 1,99 mln euro na opracowanie ochronnego biofilmu wykonanego z inżynieryjnych żywych materiałów. Biofilmy to cienkie, ale wytrzymałe warstwy lepkiej substancji, które przylegają do stałych powierzchni i są uznawane za jeden z najbardziej stabilnych systemów biologicznych na Ziemi. Większość badań nad biofilmami koncentruje się na zapobieganiu ich powstawania, pozostawiając niezbadanym korzystne zastosowanie do ochrony powierzchni materiałów. Dr Sandak przyjrzy się mechanizmom powstawania biofilmów grzybowych, ich strukturze, funkcjom i właściwościom. Wykorzysta w tym celu najnowsze narzędzia do obrazowania żywych komórek, symulacji komputerowej i uczenia maszynowego.

Mój pomysł polega na opracowaniu bioaktywnego systemu powłok ochronnych, który działa w harmonii z naturą i korzysta z synergicznych właściwości żywych komórek grzybów, składników pochodzenia biologicznego i bioinspirowanych koncepcji projektowania materiałów. Dzięki grantowi opracuję biofilm, który ochroni powierzchnie m.in. biomateriałów, betonu, tworzyw sztucznych i metali. Jedną z jego niezwykłych funkcji będzie naturalna samonaprawa i odnawialność – zapowiada badaczka, która do 5-letniego projektu poszukuje właśnie jednego postdoka i dwóch doktorantów.

Zadaniem postdoka będzie wdrożenie biomimetycznych zasad rozwoju inteligentnych powierzchni żyjących. Stanowisko dla pierwszego doktoranta jest poświęcone wielomodowej mikroskopii i spektroskopii w celu zbadania interakcji grzybów z powierzchnią, z kolei drugi doktorant skupi się na interakcjach morfologicznych, funkcjonalnych i społecznych w zbiorowiskach grzybów (takich jak biofilmy). Obaj doktoranci zostaną przyjęci na Wydział Matematyki, Nauk Przyrodniczych i Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Primorska w Koprze w ramach programu „Odnawialne materiały dla zdrowych środowisk budowlanych”. Będą pracować w InnoRenew CoE w Grupie Modyfikacji Drewna, kierowanej przez dr Annę Sandak.

Szukamy kandydatów w całej Europie. Zależy mi, żeby dotrzeć także do młodych naukowców z Polski – zachęca dr Sandak, która od 2016 roku pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Matematyki, Nauk Przyrodniczych i Technik Informacyjnych Uniwersytetu Primorska w Koprze. Wcześniej (od 2007 roku) była zatrudniona w należącym do Włoskiej Akademii Nauk CNR-IVALSA – największym instytucie w Italii, prowadzącym badania dla potrzeb sektora leśno-drzewnego. Ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; doktorat zrealizowała na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Konkursy na wszystkie stanowiska otwarte są tylko do 5 września. Szczegółowe informacje na stronie https://innorenew.eu/about/jobs/.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)