Aktualności
Badania
28 Listopada
Źródło: www.chopin.nifc.pl
Opublikowano: 2023-11-28

Na co chorował i zmarł Fryderyk Chopin?

Na co chorował i zmarł Fryderyk Chopin? Odpowiedź na to pytanie mają przynieść badania genetyczne materiału z grobów rodziców i siostry najwybitniejszego polskiego kompozytora.

Fryderyk Chopin żył zaledwie 39 lat i już od dziecka, jak wskazują dane historyczne, podatny był na różne schorzenia i wymagał częstej interwencji lekarskiej. Wprawdzie nie zachował się raport z sekcji jego zwłok, ale z przekazów wynika, że za przyczynę zgonu kompozytora uznano gruźlicę płuc. Artysta przez lata cierpiał na przewlekłą chorobę układu oddechowego, której towarzyszyły kaszel, duszności, odkrztuszanie lepkiej wydzieliny, a z czasem krwioplucie. Dodatkowo autopsja wykazała spore zmiany strukturalne w sercu, co mogło wskazywać na gruźlicze zapalenie osierdzia, które doprowadziło do niewydolności krążeniowo-oddechowej i śmierci. Choć Chopin zmarł ponad 170 lat temu, przyczyna jego zgonu nie została oficjalnie potwierdzona i wciąż budzi zainteresowanie badaczy. Pojawiały się hipotezy, że mógł też chorować m.in. na mukowiscydozę, niedomykalność zastawki dwudzielnej serca lub niedobór alfa-1-antytrypsyny.

Zgodnie z wolą kompozytora jego serce zostało wyjęte z ciała (miał się bać pogrzebania żywcem) i przewiezione do Warszawy – znajduje się w Bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, parafii rodziny Chopinów. W kwietniu 2014 roku grupa naukowców miała możliwość obejrzeć narząd zakonserwowany w szczelnie zamkniętym, kryształowym słoju z alkoholem (prawdopodobnie koniakiem). Na podstawie badań makroskopowych, bez otwierania naczynia, eksperci dokonali analizy, której wyniki zostały opisane na łamach czasopisma American Journal of Medicine. Zaobserwowane zmiany anatomiczne zdają się potwierdzać wskazaną przed laty przyczynę zgonu kompozytora, nie ma jednak stuprocentowej pewności, a dodatkowo badaczy wciąż nurtują pytania, jakie choroby dokuczały kompozytorowi.

Odpowiedź mogą dać badania genetyczne materiału z grobów rodziców Fryderyka Chopina (Mikołaja i Tekli Justyny z Krzyżanowskich) oraz najmłodszej siostry Emilii, która zmarła w wieku zaledwie 14 lat (prawdopodobnie na gruźlicę). Pobrali go dr Łukasz Szleszkowski, lekarz, specjalista medycyny sądowej i Agata Thannhäuser, antropolog sądowa z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Prace, w porozumieniu i za zgodą zarządu Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie oraz służb sanitarnych, trwały od 20 do 22 listopada.

Celem pobrania materiału genetycznego i planowanych badań zmarłych członków rodziny Chopina jest ustalenie na podstawie materiału genetycznego możliwych chorób rodziny, potwierdzenie przyczyn śmierci Emilii, a co za tym idzie, wyjaśnienie wciąż otwartej kwestii dotyczącej przypadłości oraz przyczyn zgonu samego Fryderyka Chopina. Badania takie będą częściowym spełnieniem woli samego kompozytora, który, jak podawali świadkowie, życzył sobie wyjaśnienia towarzyszących mu przez całe życie dolegliwości – informuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, z inicjatywy którego przeprowadzono ekshumację szczątków rodziny kompozytora.

źródło: UMWr, NIFC

Dyskusja (0 komentarzy)