Aktualności
Badania
16 Listopada
Źródło: culture.pl/
Opublikowano: 2017-11-16

Na co umarł Chopin

Polscy naukowcy opublikowali w „American Journal of Medicine” wyniki badań serca Fryderyka Chopina. Wiadomo, że kompozytor chorował na gruźlicę, a bezpośrednią przyczyną jego śmierci najprawdopodobniej było gruźlicze zapalenie osierdzia. Badania te obalają wcześniejsze hipotezy dotyczące innych przyczyn śmierci.

Artykuł A Closer Look at Frederic Chopin’s Cause of Death, opublikowany w listopadowym numerze AJM spotkał się z szerokim oddźwiękiem medialnym.

Editorial na jego temat zamieściło na czołowej stronie „Nature”, a obszerne artykuły ukazały się w prasie codziennej na całym świecie. Wiodącym autorem pracy jest prof. Michał Witt z Instytutu Genetyki Człowieka PAN. Pozostali autorzy to: prof. Witold Rużyłło, dziekan Wydziału Nauk Medycznych PAN, Artur Szklener i Wojciech Marchwica z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz badacze w z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Marta Negrusz-Kawecka, prof. Renata Langfort, prof. Tadeusz Dobosz, prof. Michał Jeleń i dr Jerzy Kawecki.

JK

(źródło: PAN)

Dyskusja (0 komentarzy)