Aktualności
Badania
18 Stycznia
Fot. Krzysztof Krzempek
Opublikowano: 2021-01-18

Na Politechnice Gdańskiej otwarto ProtoLab III

ProtoLab III to kolejna, wyposażona w wysokiej klasy urządzenia, przestrzeń do prototypowania dla studentów i pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej. W otwartym właśnie laboratorium realizowane będą inicjatywy m.in. z zakresu technologii kosmicznych i rozszerzonej rzeczywistości.

Uruchomiony na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG ProtoLab III to już trzecie tego typu laboratorium posiadające infrastrukturę techniczną umożliwiającą opracowanie i wykonanie dowolnego prototypu. Skupia się na takich dziedzinach, jak technologie kosmiczne, technologie rozszerzonej rzeczywistości (VR), programowanie. Pracowania została wyposażona w stanowiska do druku 3D w technologii FDM oraz żywicą. Ponadto dysponuje urządzeniami do śledzenia wzroku, badania reakcji na bodźce zewnętrzne, zestawami raspberry pi, arduino, a także superszybkim komputerem przeznaczonym do skomplikowanych obliczeń, w tym do pracy z sieciami neuronowymi. Wyposażenie, którego część będzie można wypożyczać za pośrednictwem wirtualnej wypożyczalni, w znacznej mierze stanowi odpowiedź na zgłaszane zapotrzebowanie.

Jestem przekonany, że nasi studenci będą chętnie korzystać z możliwości i sprzętu, jaki oferuje ProtoLab. Miejsce to zostało stworzone po to, aby umożliwić studentom i pracownikom testowanie swoich pomysłów, niezależnie od ich zaawansowania, w odpowiednio przystosowanej do tego przestrzeni – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Z prototypowni mogą korzystać członkowie zespołów interdyscyplinarnych, studenci Politechniki Gdańskiej piszący pracę dyplomową, studenci wykonujący projekt indywidualny lub grupowy, studenci z kół naukowych, pracownicy PG. Z ProtoLab III będzie można korzystać 24 godziny na dobę, a sprzęt wypożyczać za pośrednictwem wirtualnej wypożyczalni.

Laboratorium powstało w wyniku współpracy spółki celowej PG Excento z Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Niebawem w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym oddany zostanie do dyspozycji użytkowników także ProtoLab II – kompleksowo wyposażony warsztat dedykowany dla start-upów, innowacyjnych przedsiębiorstw oraz wynalazców. W skład wyposażenia wchodzą wielkogabarytowe maszyny do obróbki drewna i metali, takie jak ploter CNC, tokarko-frezarka, prasa, stanowisko do druku 3D, a także zaplecze w postaci elektronarzędzi. ProtLab I powstał w 2018 r. w budynku Centrum Obsługi Technicznej PG i był jednocześnie pierwszą całodobową prototypownią na Pomorzu. Laboratorium oferuje możliwość testowania rozwiązań z branży technologii informacyjno-komunikacyjnych ICT. Prototypownia została wyposażona w różnego rodzaju urządzenia, m.in. oscyloskopy, generatory, mierniki, obciążenia oraz oprogramowanie. Są też stanowiska lutownicze, narzędzia oraz drukarki 3D.

źródło: PG

 

Dyskusja (0 komentarzy)