Aktualności
Badania
12 Października
Źródło: www.pg.edu.pl
Opublikowano: 2021-10-12

Na Politechnice Gdańskiej rusza Laboratorium Metrologiczne

Optyczne systemy pomiarowe 2D i 3D i maszyny współrzędnościowe to tylko część aparatury, na której będą pracować naukowcy i studenci Politechniki Gdańskiej w otwieranym dzisiaj Laboratorium Metrologicznym.

Jedno z nowocześniejszych laboratoriów metrologicznych w północnej Polsce, które zostanie uruchomione dzisiaj na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG, to wynik podpisanego w ubiegłym roku porozumienia o współpracy między Wydziałem Mechanicznym i firmą Mitutoyo Polska.

Nasi pracownicy i studenci będą mieli dostęp do najnowszej technologii z zakresu metrologii. W laboratorium będzie można przeprowadzić np. kompleksową analizę dokładności geometrycznej wyrobów, co bardzo pomaga naukowcom w badaniach – wyjaśnia dr inż. Michał Dobrzyński z Instytutu Technologii Maszyn i Materiałów.

To przede wszystkim dzięki jego staraniom udało się pozyskać wyposażenie pracowni. Firma Mitutoyo wyposażyła Laboratorium Metrologiczne w sprzęt o wartości około 290 tys. euro. Do dyspozycji będzie pięć nowoczesnych maszyn:

  • QUICK IMAGE – optyczne systemy pomiarowe 2D, które umożliwiają pomiary wyrobów na różnych wysokościach lub wielu płaszczyzn jednocześnie bez potrzeby oddzielnego ogniskowania;
  • QUICK VISION – optyczne systemy pomiarowe 3D do w pełni zautomatyzowanych, szybkich pomiarów;
  • CONTRACER SV-C3200 – inteligentne połączenie dwóch stacjonarnych urządzeń: konturografu i chropowatościomierza. Dzięki temu jeden system niezawodnie wykonuje pomiary konturów oraz chropowatości;
  • CMM Crysta-Plus M – manualne, ekonomiczne maszyny współrzędnościowe do pomiarów 3D. Służą do szybkich, ale wymagających dużej dokładności pomiarów warsztatowych. Z dokładnym pozycjonowaniem sondy oraz systemem automatycznego rozpoznawania elementu, ułatwiającym obsługę maszyny;
  • Mitutoyo MiSTAR 555 – kompaktowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa CNC do pracy w hali produkcyjnej. Łączy zautomatyzowany pomiar z elastycznością, niezawodnością i łatwością obsługi.

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego planują cykl seminariów pokazujących możliwości maszyn, przeznaczony dla branży przemysłowej.

Dzięki takim możliwościom sprzętowym mamy nadzieję na wspólne działania z firmami z branży przemysłowej z północnej Polski, poszerzanie kontaktów i wspólne inicjatywy  badawczo-rozwojowe ­– zapowiada Wojciech Połubok, dyrektor administracyjny Wydziału Mechanicznego.

Firma Mitutoyo jest jednym z największych dostawców sprzętu metrologicznego na świecie. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową, produkcyjną i dystrybucyjną w ponad 100 krajach. Na polskim rynku działa od 2002 roku, oferując najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe i rozwiązania metrologiczne. Współrzędnościowe maszyny pomiarowe Mitutoyo są efektem ciągłego procesu doskonalenia technologii pomiarowych i udanego wdrożenia ich w licznych aplikacjach. Firma dostarcza urządzenia pomiarowe, które określają najwyższe standardy w metrologii, ergonomii, wydajności i zarządzaniu jakością, takie jak: współrzędnościowe maszyny pomiarowe, wizyjne systemy pomiarowe, urządzenia do pomiaru parametrów kształtu, urządzenia do pomiaru odchyłek okrągłości, optyczne przyrządy pomiarowe, mikrometry laserowe, przyrządy do badań twardości, a także ręczne przyrządy pomiarowe.

źródło: PG

Dyskusja (0 komentarzy)