Aktualności
Badania
19 Lipca
Opublikowano: 2023-07-19

Na Politechnice Śląskiej opracują kursy dla osób dotkniętych transformacją cyfrową przemysłu

Innowacji związanych z dziedzictwem kulturowym, przemysłowym i górniczym dotyczy projekt HI-EURECA-PRO, który zrealizuje konsorcjum z udziałem naukowców Politechniki Śląskiej. Jednym z planowanych efektów będzie opracowanie i pilotażowe wdrożenie kursów podnoszących kompetencje pracowników dotkniętych transformacją cyfrową przemysłu.

Trzyletni projekt, wyłoniony w ramach konkursu w programie Horizon WIDERA, będzie realizowało dziewięć uczelni działających w sojuszu EURECA-PRO. To konsorcjum, które w 2020 roku uzyskało status Uniwersytetu Europejskiego (w tym roku zdobyło finansowanie na kolejne cztery lata). W jego skład wchodzą: University of Leoben (Austria – lider), Technical University Freiberg (Niemcy), University of Petrosani (Rumunia), University of Leon (Hiszpania), Technical University of Crete (Grecja), Mittweida University of Applied Sciences (Niemcy), Hasselt University (Belgia), University of Lorraine (Francja) i Politechnika Śląska.

W ramach projektu rozpoczną one prace nad zagadnieniem zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego wynikającego z regionalnego dziedzictwa w Polsce, Grecji i Rumunii oraz nad zidentyfikowaniem najlepszych praktyk w zakresie wspierania innowacji opartych na dziedzictwie w regionie i poza nim w ramach współpracy paneuropejskiej i międzynarodowej. Głównym celem przedsięwzięcia jest osiągnięcie doskonałości badawczej uczelni, budowanej na regionalnym dziedzictwie w trzech wyżej wymienionych krajach „wideningowych” (tzw. nowe kraje UE), których działania będą wspierane przez pozostałych partnerów z EURECA-PRO. Aby zrealizować ten cel zaplanowano trzy dema, bazujące na dziedzictwie przemysłowym, kulturowym i górniczym.

Politechnika Śląska odpowiedzialna będzie za zagadnienia związane z dziedzictwem przemysłowym. Zielona i cyfrowa transformacja przemysłu to myśl przewodnia działań, których celem będzie pilotażowe wdrożenie metod współdzielenia infrastruktury badawczej w ramach sojuszu EURECA-PRO, zwiększenie globalnej konkurencyjności naukowców poprzez dedykowane programy stażowe i warsztaty, dzielenie się dobrymi praktykami poprzez programy mobilnościowe i wreszcie angażowanie obywateli wokół wyzwań związanych z transformacją zawodową i umiejętnościami przyszłości.

Planowane działania obejmą między innymi powołanie EURECA-PRO Digital Transformation Hub, opracowanie i przeprowadzenie seminariów i szkoleń dla pracowników akademickich i nieakademickich oraz szkoleń i staży dla doktorantów i młodych naukowców związanych z zagadnieniami Przemysłu 4.0 i transformacji cyfrowej, ochrony własności intelektualnej, wdrażania innowacji czy przygotowywania europejskich wniosków projektowych o wysokiej jakości. W projekcie poruszone zostaną także społeczne aspekty cyfrowej transformacji przemysłu, poprzez angażowanie otoczenia społeczno-gospodarczego w formie seminariów i paneli dyskusyjnych, dotyczących umiejętności i kompetencji przyszłości. Jednym z planowanych efektów ma być opracowanie i pilotażowe wdrożenie kursów podnoszących kompetencje pracowników dotkniętych transformacją cyfrową przemysłu.

źródło: PŚ

Dyskusja (0 komentarzy)