Narzędzia do wirtualnego kreowania swojej tożsamości w równoległej rzeczywistości powstają na Politechnice Warszawskiej. Studenci tej uczelni stali się częścią globalnego start-upu ALTER.
Internet przyszłości to sieć, której wszyscy będziemy współwłaścicielami. Duże platformy zostaną wyparte przez lokalne serwery, a w wirtualnym świecie będą nas reprezentować awatary. W web3 każdy będzie mógł wygenerować swoją tożsamość i rzeczywistość, w której będzie żyć. Narzędzia do wirtualnego kreowania swojej tożsamości dostarczą Polacy.
To jeden z największych sukcesów studentów Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej od lat – realizowany uczelniany projekt naukowy dał przepustkę do wielkiego, informatycznego świata. Dziś Polacy stali się częścią globalnego startupu ALTER i pracują nad najbardziej zaawansowanymi technologiami wspierającymi rozwój internetu przyszłości web3 oraz budowanie spójnego, wirtualnego świata w ramach technologii metaverse. Do ich zadań należy budowanie narzędzi do kreowania swojej tożsamości – awatarów, które reprezentować będą nas w równoległej rzeczywistości.
Trzy lata temu rozpoczęliśmy projekt naukowy pozwalający na automatycznie przeniesienie ujęć filmowych na kartki komiksu. Umiejętności zdobyte wtedy dały nam możliwość założenia spin-offu Comixifi.ai i dalszego rozwoju kompetencji. Dziś są one furtką do wspólnych z Amerykanami prac nad internetem przyszłości – podkreśla prof. Tomasz Trzciński kierujący pracami CVLab w ramach Instytutu Informatyki WEiTI PW.
Eksperci są zgodni – internet przyszłości, określany mianem web3, spowoduje prawdziwą rewolucję nie tylko w wirtualnym świecie. Globalne platformy i informatyczne aplikacje, takie jak Google czy Facebook, zastąpią lokalne sieci, których materiały będą własnością ich autorów. Wspólna wirtualna rzeczywistość pozwoli na przenikanie w poszczególnych światach przy pomocy wykreowanych awatarów.
Obecnie w świecie informatyków trwa prawdziwy wyścig zbrojeń i walka z czasem. Kto dostarczy najlepsze narzędzia do sprawnego funkcjonowania w wirtualnej rzeczywistości, ten wygra w realnym świecie. Cieszę się, że jesteśmy pretendentami do zwycięstwa – dodaje prof. Tomasz Trzciński.
Umiejętności polskich naukowców zostały już wielokrotnie potwierdzone, np. podczas prac nad inspirowanym powieściami Terryego Prachetta serialem „The Watch”. W dwóch odcinkach wykorzystano opracowaną na Politechnice Warszawskiej technologię transferu stylu opartą na uczeniu maszynowym. Na podstawie np. szkiców pozwala ona na utworzenie sekwencji video, choćby przekształcenia w komiksowego czarodzieja jednego z filmowych bohaterów. W analogiczny sposób, przy użyciu zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji, w tym sztucznych sieci neuronowych, można będzie stworzyć dowolną wizualizację internetowej tożsamości, czyli tzw. awatara.
Dzisiejszego sukcesu nie byłoby bez projektu naukowego zapoczątkowanego w 2019 roku na WEiTI PW. To właśnie wtedy grupa studentów – Adam Svystun, Maciej Pęśko i Paweł Andruszkiewicz – rozpoczęła prace nad opracowaniem technologii zamieniającej film video na kartki zeszytu komiksowego. Artykuł naukowy na bazie tej technologii, którego współautorem był, poza wyżej wymienionymi studentami, prof. Przemysław Rokita – kierownik Zakładu Grafiki Komputerowej Instytutu Informatyki, odbił się szerokim echem w świecie naukowym i poza nim. Wraz ze swoim promotorem, prof. Tomaszem Trzcińskim, studenci założyli start-up, który nie tylko uzyskał finansowanie z amerykańskiego funduszu VC Betaworks oraz brytyjskiego Guardian Media Group Ventures, ale również współpracował z gigantami takimi, jak BBC czy PWN.
W trakcie prac start-upu poszerzono zakres badań: zaszyte algorytmy sztucznej inteligencji nie tylko odpowiadały za intuicyjną zamianę obrazów, ale również wybierały najlepsze ujęcia do takiej metamorfozy. System musiał więc przewidzieć, które sceny będą cieszyć się największą popularnością (uczenie ze wzmocnieniem) i jak zamienić style (głębokie sieci neuronowe). Otrzymane wyniki były na tyle obiecujące, że praca nie skończyła się tylko na publikacjach, ale znalazła szerokie praktyczne zastosowanie na całym świecie. Dzięki stworzonemu start-upowi Comixify.ai z zaproponowanego rozwiązania korzystają specjaliści, którzy m.in. potrzebują skopiować zadany styl graficzny i zaaplikować go do wielu obrazów jednocześnie.
źródło: PW