Projekt „Beesensor” monitorujący obecność zgnilca złośliwego oraz podwyższonego poziomu warrozy w rodzinach pszczelich realizowany jest na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
W latach 2012-13 roczna śmiertelność pszczół w niektórych krajach europejskich przekroczyła 30%, a w skali całego kontynentu średnia wyniosła powyżej 18,5%. Do ich masowego ginięcia przyczyniają się pasożyty i choroby, niekontrolowane używanie środków ochrony roślin, nieracjonalne pod względem ekologicznym monokultury, zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska. Projekt „Beesensor” zrodził się z potrzeby znalezienia skutecznej metody do wczesnego wykrywania warrozy i zgnilca. We wczesnym stadium obie choroby są łatwe do wyleczenia.
– Będziemy szukać czynników zapachowych, dzięki którym uda nam się wykryć szczególnie zgnilca we wczesnym stadium. Ale będziemy pod tym kątem analizować inne aspekty biologii pszczół, jak choćby ich wygląd i zachowanie – wyjaśnia prof. Jerzy Wilde, kierownik Katedry Pszczelnictwa na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt UWM.
Jego zespół jest odpowiedzialny za przygotowanie pszczół i interpretację ich stanu. Przygotuje wzorcowe, zdrowe rodziny oraz zakażone pasożytami i chorobami w różnych stadiach rozwoju. W celu zapewnienia statystycznej pewności i wiarygodności wyników zespół z UWM założy największe, biologiczne środowisko badawcze w tej dziedzinie w Polsce. Drugim autorytetem w projekcie jest prof. Andrzej Szczurek z Politechniki Wrocławskiej, wybitny specjalista od „elektronicznego nosa”. Naukowcy z Dolnego Śląska zajmą się analizą danych. Do wykonania obliczeń będzie wykorzystana infrastruktura Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego. Odpowiedzialność za dostarczenie rozwiązania mającego potencjał rynkowy przypadła z kolei firmie „Comtegra”, która na podstawie wyników dostarczonych przez naukowców, opracuje system komercyjny i określi strategię biznesową, model dystrybucyjny oraz zadba o ochronę dóbr intelektualnych projektu.
Budżet trzyletniego projektu „Beesensor” wynosi ponad 5,3 mln zł, z czego ponad 5 mln pochodzi z programu „Biostrateg” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
MK
(Źródło: UWM)