Aktualności
Badania
23 Czerwca
Źródło: PCI
Opublikowano: 2022-06-23

Na Uniwersytecie Rzeszowskim powstały innowacyjne batony białkowe

Badacze z Uniwersytetu Rzeszowskiego opracowali batony na bazie białka roślinnego, które są przeznaczone dla osób unikających w swojej diecie produktów zawierających gluten, białka mleka i jaj, laktozy oraz sacharozy. To dobre rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie i tych, którzy potrzebują szybkiej przekąski w ciągu dnia.

W ostatnim czasie batony białkowe cieszą się dużą popularnością. Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego, w odpowiedzi głównie na potrzeby osób aktywnych fizycznie, postanowili opracować innowacyjną wersję tego produktu.

Zawodowo zajmuję się żywieniem człowieka i technologią spożywczego przetwórstwa surowców roślinnych, a amatorsko lubię uprawiać różne sporty. Czasami zdarza mi się korzystać z różnej żywności przeznaczonej dla osób o zwiększonej aktywności fizycznej, stąd pomysł na połączenie suplementu diety z produktem wysoko białkowym – tłumaczy dr inż. Tomasz Cebulak, lider projektu naukowego.

Produkt stworzony na Uniwersytecie Rzeszowskim charakteryzuje się wysoką zawartością białka roślinnego i wartościami w postaci związków organicznych o udokumentowanych właściwościach stymulujących układ immunologiczny organizmu. Dodatkowo batony są miękkie i dobrze smakują, w przeciwieństwie do tych dostępnych obecnie na rynku, które mają bardzo twardą konsystencję i nie posiadają żadnych walorów smakowych. Obecnie produkt z URz jest we wczesnej fazie rozwoju, a to oznacza, że wymaga jeszcze dopracowania.

Główną kwestią pozostają udziały białek roślinnych z różnych surowców oraz kwestie związane z profilowaniem smakowym i końcową formą batonu. Na podstawie licznych prób ustalono, że najlepszą formą doskonalenia technologicznego są batony w formie wypiekanych ciasteczek – wyjaśnia dr inż. Tomasz Cebulak.

Przed kierowanym przez niego zespołem stoi nie lada wyzwanie, aby skutecznie dopracować produkt i móc rozwijać go dalej. Barierą jest procentowy udział białka w wyrobie, ponieważ do tej pory konstrukcję „nośną” batonów tworzyły białka jaja i cukier. Na potrzeby projektu wymyślono nową strukturę składającą się ze specjalnego białka roślinnego, które po napowietrzeniu pozwala na wprowadzenie kolejnych składników. Finalny wytwór będzie mógł stanowić uzupełnienie diety w białka dla sportowców, wegetarian czy osób odchudzających się.

Nasze batony łączą w sobie wysoką zawartość „dobrych” białek roślinnych i składników biologicznie aktywnych o właściwościach immunoprotekcyjnych, czyli są połączeniem żywności i suplementu. W tej chwili świat stoi przed problemem wyżywienia i koniecznością częściowej zamiany białka zwierzęcego białkiem roślinnym – dodaje lider grupy.

Badania nad rozwojem żywności o właściwościach funkcjonalnych i o ukierunkowanym działaniu umożliwiają poszerzenie grupy produktów poszukiwanych przez tzw. dojrzałego konsumenta i dają możliwość doskonalenia własnego warsztatu pracy. Efektem badań jest produkt dobrze zbilansowany pod względem odżywczym i atrakcyjny
organoleptycznie.

Projekt badawczy pn. „Batony na bazie białka roślinnego o właściwościach immunomodulacyjnych” otrzymał dofinansowanie w ramach II naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Potencjał prezentowanego rozwiązania tkwi w tym, że jest ono adresowane do różnorodnych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją suplementów diety, odżywek dla sportowców czy wytwórców klasycznych batonów zbożowo-owocowych. Zestawienie takich unikalnych cech żywności prozdrowotnej umożliwi zainteresowanym podmiotom pozyskać nowych klientów, co przyniesie duże korzyści ekonomiczne. Z punktu widzenia dalszego rozwoju projektu istotny jest wybór licencjobiorcy, którego doświadczenie oraz zaangażowanie będzie przekładać się na wprowadzenie rozwiązania na rynek – wyjaśnia Sławomir Chrobak, specjalista ds. rozwoju technologii PCI.

Rozwiązanie rzeszowskich naukowców zostało docenione przez międzynarodowe jury i otrzymało złoty medal w ramach XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2022.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)