Aktualności
Badania
25 Marca
Źródło: PCI
Opublikowano: 2021-03-25

Nanokompozytowa powłoka antybakteryjna na szkle

Antybakteryjny charakter, bezpieczeństwo oraz odporność mechaniczna powłoki to właściwości materiałów pożądane przez producentów aparatury medycznej, jak i urządzeń wykorzystywanych w innych sektorach. Innowacyjną nanokompozytową powłokę na szkle opracowano w Instytucie Nauk Fizycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

Szkło jest materiałem powszechnie używanym w wielu branżach, jednak w obecnym zastosowaniu zapewnia użytkownikom jedynie ochronę mechaniczną. W Instytucie Nauk Fizycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego stworzono nanokompozytową powłokę na szkle, która będzie także dodatkową ochroną antybakteryjną. Innowacyjność zapewni powłoce unikalny skład fazowy i nanokrystaliczna struktura, zaś jej działanie aktywowane będzie światłem widzialnym. Przeźroczysta powłoka jest trwała, bezpieczna, a na dodatek nie będzie się zużywać. Zastosowanie jej na tak powszechnie używane wyświetlacze znacząco przyczyni się do redukcji zużycia bakterii.

W sytuacji pandemii poszukuje się rozwiązań, które zahamują rozwój drobnoustrojów na danej powierzchni. Powłoka antybakteryjna jest doskonałą odpowiedzią na zalecenia, by dochowywać wszystkich możliwych środków bezpieczeństwa i ochrony.

Pomysł na opracowanie i wytworzenie powłoki antybakteryjnej zrodził się wcześniej i miał na celu ochronę przed bakteriami, zwłaszcza opornymi na antybiotyki. Pandemia wymogła opracowanie powłok do aplikacji na elementy codziennego użytku, jak wyświetlacze dotykowe, na których znajduje się najwięcej drobnoustrojów. Badania prowadzone poza projektem pozwalają sądzić, że powłoki wykazują również działanie antywirusowe, co znacząco zwiększa potencjał komercjalizacyjny – mówi lider projektu dr hab. Andrzej Dziedzic, prof. UR.

Projekt nanokompozytowej powłoki antybakteryjnej na szkle finansowany jest w ramach drugiego konkursu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. W pierwszej odsłonie konkursu naukowcy Uniwersytetu Rzeszowskiego rozwijali powłokę do zastosowania na węzły tarcia w maszynach i urządzeniach, w których wykorzystuje się łożyska ślizgowe.

Powłoka do zastosowań tribologicznych przyczynia się do obniżania kosztów eksploatacji elementów maszyn i urządzeń. Obecny projekt dotyczący powłoki antybakteryjnej na szkła naklejane na wyświetlacze wydaje się mieć większą szansę komercjalizacyjną. Jednak wszystkie powłoki powstają z wykorzystaniem zaawansowanej drogiej technologii rozpylania magnetronowego, co stawia przedsiębiorcy wysokie wymagania finansowe – zauważa dr hab. Andrzej Dziedzic.

Wsparcie finansowe projektu pozwoliło zwiększyć stopień gotowości technologicznej wyrobu do poziomu 4. Naukowcy szykują się do komercjalizacji produktu i wdrożenia go na rynek.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)