Aktualności
Badania
31 Grudnia
Opublikowano: 2018-12-31

Nanomateriały do walki z lekoopornymi nowotworami

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej wraz z młodym uczonym z Indii pracują nad unikatową metodą leczenia i diagnostyki raka piersi przy wykorzystaniu nanomateriałów. Metoda ma pomóc w leczeniu lekoopornych nowotworów.

Projekt jest realizowany przez zespół naukowy pod kierownictwem dr inż. Joanny Bauer z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. W badaniach, które są finansowane z unijnego programu Horyzont 2020, bierze udział dr Nanasaheb Thorat z Indii. Efektem projektu o akronimie NANOCARGO ma być opracowanie nowatorskiej metody leczenia i diagnostyki raka piersi przy wykorzystaniu wielofunkcyjnych nanomateriałów.

– To metoda zaliczana do tzw. teranostyki, czyli nowatorskie podejście łączące metody terapeutyczne z jednoczesną diagnostyką – wyjaśnia dr Bauer.

Kluczowym elementem tej metody są wielofunkcyjne kompozytowe nanonośniki. Wykorzystywane nanomateriały to bardzo małe elementy, np. wirusy mają rozmiar około 100 nanometrów. Wrocławscy naukowcy chcą wykorzystać jeszcze mniejsze cząsteczki, które pod wpływem pola magnetycznego oraz stymulacji optycznej będą niszczyć komórki nowotworowe.

– Te cząsteczki będą trafiać bezpośrednio do nowotworów dzięki temu, że dodamy do nich tzw. aptamery, czyli wyspecjalizowane biologiczne detektory. To spowoduje, że nanomateriał precyzyjnie znajdzie komórki nowotworowe – tłumaczy dr Bauer, dodając, że nanonośniki zostaną również zaopatrzone w celowany chemioterapeutyk, dzięki któremu lek trafi bezpośrednio do nowotworu. Prace wrocławskich inżynierów zmierzają do tego, by otrzymać nanonośniki nie tylko dedykowane do określonego typu nowotworu, ale także zaopatrzone w chemioterapeutyk oraz substancje aktywne, które pod wpływem stymulacji magnetycznej i optycznej zniszczą komórki nowotworowe. Wstępne badania prowadzone na komórkach raka jelita grubego pokazały, że zastosowanie nanomateriałów do przenoszenia chemioterapeutyków zwiększa ich skuteczność o kilkadziesiąt procent.

Badania prowadzone są od października. Przez półtora roku naukowcy będą pracować we Wrocławiu, a ostanie sześć miesięcy – w klinice weterynaryjnej Vetsuisse Faculty Zurich Hospital na Uniwersytecie w Zurychu, gdzie będą prowadzone ostateczne testy in vivo potwierdzające skuteczność metody na chorych psach. Biologicznie nowotwór piersi u kobiet jest najbardziej zbliżony do tych występujących właśnie u psów.

Źródło: Nauka w Polsce

 

Dyskusja (0 komentarzy)