Mobilną Platformą Kryminalistyczną do szybkiego zbierania i analizowania danych z miejsca ataku terrorystycznego lub katastrofy stworzyli inżynierowie z Politechniki Warszawskiej. Narzędzie może wesprzeć pracę Policji i Straży Granicznej.
Mobilna Platforma Kryminalistyczna to laboratorium zainstalowane w rozkładanym 20-stopowym kontenerze. Składa się z sześciu modułów. Umożliwiają one dokumentowanie miejsca zdarzenia, wykonanie badań biologicznych i daktyloskopijnych, analizy zabezpieczonych telefonów komórkowych i nagrań z monitoringu oraz rekonstrukcję zdarzeń na podstawie danych balistycznych.
Moduł do dokumentowania miejsca zdarzenia pozwala na tworzenie mapy terenu, wykorzystuje do tego skanowanie laserowe 3D i fotografie bazujące na platformie lotniczej (dron) – wyjaśnia dr hab. inż. Jędrzej Mączak z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych PW, kierownik projektu.
Dzięki modułowi do badań biologicznych można uzyskać profil DNA sprawcy lub ofiar ataku. Posiadając zabezpieczony przedmiot z miejsca zdarzenia, można pobrać z niego próbkę DNA, określić jej profil i przesłać go do przeszukania w kryminalistycznych bazach danych (Baza DNA). Możliwe jest również stworzenie lokalnej bazy eliminacyjnej osób biorących udział w oględzinach. To pozwala oddzielić ich ślady od śladów dowodowych pochodzących od sprawców i ofiar katastrofy.
Podobnie działa moduł do badań daktyloskopijnych. Umożliwia ujawnienie śladów z przedmiotu zabezpieczonego na miejscu zdarzenia (stosuje się do tego techniki wizualizacji śladów), a także przesłanie ich do przeszukania w kryminalistycznych bazach danych (AFIS). W tym przypadku również można stworzyć bazę eliminacyjną.
Głównym zadaniem Mobilnej Platformy Kryminalistycznej jest udzielenie wsparcia grupom śledczym dokonującym oględzin rozległego i skomplikowanego pod względem kryminalistycznym miejsca zdarzenia, bezpośrednio w jego sąsiedztwie – zwraca uwagę prof. Mączak. – Mobilne laboratorium kontenerowe, bez względu na jego konfigurację, nie jest w stanie w pełni zastąpić stacjonarnego laboratorium kryminalistycznego, ale daje możliwość szybkiej weryfikacji wytypowanego materiału dowodowego.
Platforma może być zasilana bezpośrednio z sieci energetycznej (jeżeli tylko jest ona dostępna w pobliżu), ale ma również autonomiczny system zasilania z wbudowanym agregatem prądotwórczym oraz układ podtrzymania napięcia.
Dzięki układowi samopoziomowania oraz automatycznej klimatyzacji i wentylacji rozwiązanie może funkcjonować w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Posiada także stosowne dopuszczenia do załadunku i transportu drogą lądową, morską i powietrzną – tłumaczy prof. Mączak
Stworzona platforma jest odpowiedzią na szczegółowe wymagania Policji. Modułowa budowa rozwiązania pozwala jednak na jego dowolną konfigurację pod indywidualne potrzeby zamawiającego. Jest efektem pracy konsorcjum, któremu przewodziła Politechnika Warszawska. W skład weszły także Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 SA oraz spółka Hagmed. Głównym zadaniem naukowców z PW było zorganizowanie i zbudowanie większości modułów kryminalistycznych platformy.
W zakresie wyposażenia kryminalistycznego korzystaliśmy również ze wsparcia ekspertów zewnętrznych, doświadczonych kryminalistyków – dodaje prof. Mączak.
Prototyp platformy był prezentowany w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, Szkole Policji w Pile, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz podczas Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE 2022. Projekt zajął ex aequo trzecie miejsce w konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” zorganizowanym pod patronatem honorowym Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz otrzymał nagrodę dla najlepszego produktu na Targach POLSECURE 2022.
źródło: PW